Będzie się działo. Już wkrótce rusza Telewizja Radzyń!

W ramach tarczy antykryzysowej MKiDN ogłosiło projekt „Kultura w sieci”, którego celem jest wzmacnianie tożsamości i uczestnictwa w kulturze poprzez narzędzia on-line. Ponadto program ma za zadanie wspomagać rozwój kompetencji cyfrowych odbiorców, a także wspierać podmioty prowadzące działalność z zakresu kultury.

Do programu „Kultura w sieci” zgłoszonych zostało 5 948 wniosków na łączną kwotę przeszło 471 mln zł. Po dokonaniu oceny formalnej i merytorycznej wyłoniono 1 182 zwycięskie projekty. Na ich realizację Ministerstwo przeznaczyło 60 mln zł.

ROK na realizację projektu „Telewizja Radzyń” ma przyznane 90 tys. zł. W ramach programu powstanie strona internetowa, kanał na YouTube oraz aplikacja na telefon, gdzie przez 10 tygodni – od 15 czerwca do 23 sierpnia – będą transmitowane na żywo lub emitowane wcześniej nagrane programy. Każdego dnia przewidziane są co najmniej trzy bloki programowe. W pierwszym bloku emitowana będzie Radzyńska Kronika Filmowa, która przypomni wcześniej zarejestrowane, ciekawe wydarzenia z miasta i powiatu. Wieczorem będzie można posłuchać wierszy autorstwa lokalnych poetów, których tomiki wydał (lub w najbliższym czasie wyda) Radzyński Ośrodek Kultury. Z kolei w części popołudniowej znajdą się różne programy w kolejnych dniach tygodnia.

W poniedziałki będzie można w Telewizji Radzyń posłuchać rozmów z lokalnymi specjalistami z różnych dziedzin. We wtorki będą na żywo transmitowane wydarzenia kulturalne: koncerty, spektakle teatralne, programy typu stand-up. W środę w Telewizji Radzyń będą gościć ludzie kultury, artyści, pasjonaci z naszego regionu. Czwartkowe popołudnie będzie poświęcone zdrowemu stylowi życia. Do współpracy został zaproszony m.in. radzyński Klub Fity, w którego programach usłyszymy informacje o odżywianiu i zdrowym trybie życia. W piątki będzie można odwiedzać wirtualnie galerię sztuki. W programach zostaną zaprezentowane wystawy, które w tym czasie będą organizowane w Galerii „Oranżeria” ROK. W soboty w ramach programu „Cudze chwalicie, swoje poznajcie…” będzie można poznawać atrakcyjne turystycznie i ciekawe historycznie miejsca z terenu miasta. W niedzielne wieczory będą transmitowane dla dzieci bajki na dobranoc. Ponadto przewidziane są programy dotyczące zdrowia i urody, a także ogrodnictwa.

Projekt „Telewizja Radzyń” zakłada, że programy będą dostępne przynajmniej pół roku. Dlatego będzie można wracać do nich o dowolnej porze.

– Stawiamy na prezentowanie dorobku i promowanie twórców, wykonawców, ciekawych ludzi z naszego miasta i powiatu – powiedział nam dyrektor ROK Robert Mazurek. Projekt przewidziany jest na 10 tygodni. – Praktycznie do końca wakacji będziemy mogli poprzez Telewizję Radzyń gromadzić mieszkańców na koncertach, spektaklach i innych wydarzeniach kulturalnych i społecznych – nawet gdy będą już możliwości spotkań bezpośrednich – jednak ograniczonych liczebnie – dodaje R. Mazurek i wyraża przekonanie, że Telewizja Radzyń nie zakończy swej działalności po zakończeniu realizacji projektu. – W tym czasie, korzystając ze środków zewnętrznych, możemy dużo wypracować. Mam nadzieję, że wokół pomysłu zgromadzi się wiele ciekawych osób i inicjatyw, dzięki czemu będziemy mogli kontynuować i rozwijać naszą lokalną telewizję już ze środków własnych.