Jak poradzi sobie nasza młodzież? Ogólnopolska Olimpiada Młodzieży w Sportach Halowych „Lubelskie 2020”

W Kraśniku uroczyście zainaugurowano Ogólnopolską Olimpiadę Młodzieży w Sportach Halowych „Lubelskie 2020”. Gospodarzem XXVI Olimpiady Młodzieży jest Województwo Lubelskie. Wydarzenie określane jest jako największa – po wprowadzeniu stanu epidemii – impreza sportowa w Polsce. W programie spotkania były m.in. prezentacja przedstawicieli drużyn z 16 województw, ślubowanie zawodników, zapalenie znicza olimpijskiego, wciągnięcie flagi państwowej na maszt, odśpiewanie hymnu państwowego i prezentacja logo Olimpiady.

W uroczystośc otwarcia uczestniczył wojewoda lubelski Lech Sprawka, który objął wydarzenie patronatem honorowym. – Życzę wszystkim sportowcom jak najlepszych wyników i niezapomnianych wrażeń, integracji w środowisku młodych sportowców. Trenerom i tym, którzy pracowali z zawodnikami przygotowując ich do zawodów, życzę pełnej satysfakcji – mówił wojewoda.
Podczas spotkania Lech Sprawka odczytał list prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego skierowany do zawodników, organizatorów i uczestników otwarcia. – Te zawody są wspaniałym przedsięwzięciem nawiązującym do szlachetnej idei olimpijskiej. Głęboko wierzę, że następne tygodnie upłyną pod znakiem sportowej rywalizacji w duchu fair play. Jestem przekonany, że będzie to dla młodych sportowców sprawdzian talentów i własnych możliwości. Bo przecież nie w zwycięstwie, ale w podejmowaniu nowych wyzwań i pokonywaniu swoich ograniczeń, leży największe piękno sportu – podkreślił w liście premier.
Specjalny list skierowała też Danuta Dmowska-Andrzejuk, minister sportu. – Cieszę się, że Olimpiada wraca do lubelskiego po 15 latach. Ministerstwo Sportu z radością wspiera tego typu inicjatywy. Nie ma bowiem zdrowego i aktywnego społeczeństwa bez inwestowania w aktywność fizyczną dzieci i młodzieży. Sukcesywnie zwiększamy nakłady na sport powszechny, realizując szereg programów, takich jak m.in. Rządowy Program Klub, Program Szkolny Klub Sportowy, czy nowy Program Sportowe Wakacje+. Jednym z naszych priorytetów jest także rozwój infrastruktury sportowej. Kontynuujemy nasze flagowe programy, takie jak Program Sportowa Polska, dotyczący rozwoju lokalnej infrastruktury sportowej. Wierzę, że nasze wsparcie pozwoli młodzieży na uprawianie sportu w komfortowych warunkach, a długoterminowo przyniesie efekty w postaci zwycięstw i sukcesów – napisała w liście minister, który w jej imieniu odczytał naczelnik Wydziału Sportu w Ministerstwie Sportu Kamil Ancygier.

Pierwsze rozgrywki rozpoczęły się 10 września, ostatnie zawody odbędą się w dniach 5-8 listopada. Święto sportu w regionie skupi najlepszych zawodników i pasjonatów sportu z całego kraju. Łącznie udział w zawodach weźmie ponad 2500 zawodników, 500 trenerów oraz 350 sędziów. Województwo lubelskie reprezentować będzie ok. 230 zawodników. Oficjalnie zakończenie Olimpiady planowane jest na 14 listopada br. w Lublinie.

Źródło: LUW
Fot. LUW/Paweł Paszko