Odsłonięto „ławeczkę Mistrza”

W Białej Podlaskiej w weekend rozpoczęły się Dni Patrona miasta św. Michała Archanioła. Jedną z atrakcji, które zaplanowano w ramach obchodów, było odsłonięcie „ławeczki Bogusława Kaczyńskiego”. Choć sama rzeźba została wykonana wcześniej, w związku z epidemią koronawirusa, dopiero teraz można było oficjalnie oficjalnie odsłonić ławeczkę znanego prezentera i honorowego obywatela miasta. Pomnik, bardzo ciepło przyjęty przez mieszkańców, już doczekał się nawet swojej nieoficjalnej nazwy –  bialczanie  nazywają go „ławeczką Mistrza Melomana” albo bardziej swojsko – „ławeczką Bogusia”. Ławeczka stanęła  w Parku Radziwiłłowskim, niedaleko amfiteatru. 

Autorem pomnika jest wybitny rzeźbiarz  Stanisław Milewski. Inspiracją dla twórcy było zdjęcie, jakie wykonano Kaczyńskiemu w dniu otrzymania przez niego w 2008 roku honorowego obywatelstwa Białej Podlaskiej.

Oficjalnego odsłonięcia dokonali parlamentarzyści na czele z senatorem Grzegorzem Biereckim i przedstawiciele władz miasta.

– Pomnik stanął obok Zespołu Szkół Muzycznych i może być inspiracją dla młodych adeptów sztuki muzycznej – podkreślał inicjator przedsięwzięcia, senator Grzegorz Bierecki. – Pomnik wyszedł spod ręki pana Stanisława Milewskiego, wybitnego rzeźbiarza. Jest to niewątpliwie pomnik niezwykłej urody. Bogusław Kaczyński jest na nim jak żywy. Za inspirację pomnika posłużyło zdjęcie, wykonane podczas nadania Bogusławowi Kaczyńskiemu tytułu Honorowego Obywatela Białej Podlaskiej. To wiernie oddaje ten moment radości i dumy, które „piszą się” na twarzy Mistrza.

Na uroczystości, ze względu na kwarantannę, zabrakło prezydenta miasta Michała Litwiniuka. Reprezentował go jego zastępca Maciej Buczyński.

– Dzięki pewnym kompromisom uznaliśmy, że to miejsce jest szczególne, bo zespół parkowy jest historycznym dziedzictwem. To doskonałe tło, żeby uhonorować osobę związaną z historią miasta – mówił wiceprezydent po odsłonięciu pomnika.

Źródło: Tygodnik Podlaski