Młodzież z Roskoszy wymyśliła niezwykłą grę o papieżu. To może być hit

„Obdarowani wolnością” to tytuł projektu realizowanego obecnie w Europejskim Centrum Kształcenia i Wychowania OHP w Roskoszy, finansowanego ze środków Polsko-Litewskiego Funduszu Wymiany Młodzieży z dotacji MEN. Projekt rozpoczął się 1 lipca tego toku, natomiast w dniach 22-28 września odbyła się międzynarodowa wymiana młodzieży z udziałem 20 uczestników projektu i 4 opiekunów z Polski i Litwy.

Głównym celem projektu jest inspirowanie lokalnej społeczności do zainteresowania się wydarzeniami z najnowszej historii Polski i Litwy związanej z pontyfikatem Papieża św. Jana Pawła II w kontekście odzyskania wolności i niepodległości przez kraje partnerskie poprzez opracowanie i przeprowadzenie gry terenowej. Uczestnicy, po wykonaniu wielu różnych zadań związanych z przygotowaniem wspólnego pobytu, dnia 22 spotkali się w ECKiW OHP w Roskoszy realizując różnorodny, a zarazem intensywny program wymiany młodzieży. Po poznaniu terenu i historii miejsca wymiany oraz ustaleniu zasad pobytu młodzież poznawała się, nawiązywała kontakty i przełamywała barierę językową poprzez gry i zabawy integracyjne, aktywnie spędzała czas na świeżym powietrzu, poznawała swoje tradycje i kulturę kraju partnera przeprowadzając swoje wieczorki narodowe.

Najwięcej czasu uczestnicy poświęcili poznawaniu pontyfikatu i sylwetki św. Jana Pawła II oraz wykorzystaniu tych informacji w planowanej grze terenowej. Młodzież obejrzała film dokumentalny o pontyfikacie Papieża, zaprezentowała przygotowane przed przyjazdem materiały, wywiady, przeprowadziła quiz wiedzy. Uczestnicy wybrali się śladami św. Jana Pawła II odwiedzając miejsca związane z jego pielgrzymką do Drohiczyna oraz z beatyfikacją Męczenników pratulińskich. Na zakończenie pobytu młodzież wzięła udział w spływie kajakowym, podczas których rozważała fragmenty wypowiedzi Papieża adresowane do młodych ludzi i w ognisku.

 

Największym wyzwaniem okazało się opracowanie i przygotowanie gry terenowej o roli Papieża w odzyskanie wolności i niepodległości przez nasze kraje, która w fazie ewaluacyjnej zostanie przekształcona w grę planszową. Po warsztatach na temat tworzenia gier terenowych i przeprowadzeniu wieczorku „planszówkowego”, uczestnicy zaczęli opracowywać scenariusz własnej edukacyjnej gry terenowej. Gra stała się dużym przedsięwzięciem organizacyjnym i logistycznym ze względu na liczbę wątków, zadań, wprowadzanych postaci i przeszkód. Po opracowaniu szczegółowego scenariusza, zasad gry, map, kart gry, listu powitalnego, uczestnicy rozpoczęli pracę w terenie, przygotowując dekoracje, baner, punkty kontrolne.

Pomimo niesprzyjającej aury gra „Droga ku wolności” rozpoczęła się zgodnie z planem i cieszyła się sporym zainteresowaniem przybyłych rodzin zainteresowanych udziałem w wydarzeniu. Fabułą gry były pojawiające się doniesienia, że w Polsce i na Litwie zaczęli pojawiać się tajni agenci, którzy podstępnie wykradają wolność i niepodległość, mnożą się z każdą chwilą, tworząc siatkę pochłaniającą fundamenty wolności. Opozycji udało się powstrzymać namnażanie się agentów tylko na dwie godziny. By ich pokonać, ludzkość musi przypomnieć sobie głoszone prawdy i przesłania wolnościowe św. Jana Pawła II i zacząć wcielać je w życie. Zadaniem graczy było rozszyfrowanie dziesięciu przesłań i wykonanie związanych z nimi zadań oraz zdobycie wszystkich fragmentów tajnego szyfru. Poznane przesłania pozwoliły pokonać agentów, a tajny szyfr wskazał, jak uniknąć ich pojawienia się na nowo. Zwycięska drużyna, która jako pierwsza zdobyła komplet tajnych kodów, z pomocą pozostałych drużyn rozszyfrowała w tekście Testamentu św. Jana Pawła II  finałowe przesłanie odnoszące się do podstawowej wartości człowieka i narodu, jaką jest wolność. Na zakończenie wymiany odbyła się ewaluacja uczestników, uroczysta kolacja i rozdanie certyfikatów.

W ostatniej fazie realizacji projektu uczestnicy przygotują opracowanie gry terenowej w wersji on-line oraz przekształcą ją na grę planszową, umożliwiając wszystkim zainteresowanym zarówno organizację podobnej gry w terenie jak i rodzinną edukacyjną zabawę w domowym zaciszu.

 

Źródło: ECKiW OHP w Roskoszy Autor: ECKiW OHP w Roskoszy
Fot. ECKiW OHP w Roskoszy