Pierwsza Dama spotkała się z z wyjątkowymi kobietami z naszego regionu

W Centrum Spotkania Kultur w Lublinie odbyła się gala finałowa wojewódzkiego konkursu „Kobieta Gospodarna Wyjątkowa”. W gali uczestniczyła Pierwsza Dama Agata Kornhauser-Duda i dyrektor generalny Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego w Lublinie Agata Grula.

Przez ostatnich pięć lat miałam szereg okazji, by zapoznać się z działalnością Kół Gospodyń Wiejskich w całej Polsce. Mogę stwierdzić, oglądając efekty pracy Pań, że w ostatnim czasie coraz częściej jesteście Panie liderkami swoich społeczności i animatorkami życia społecznego w swoich małych ojczyznach. To właśnie dzięki zaangażowaniu Pań i niezwykłej energii, a także dzięki temu, że to Panie najlepiej znają potrzeby swojego środowiska, polska wieś wspaniale się rozwija, naprawdę rozkwita i staje się coraz bardziej nowoczesna. To wielka zasługa Pań, za co bardzo serdecznie dziękuję – mówiła Pierwsza Dama.

Agata Kornhauser-Duda podkreśliła, że docenia Lubelszczyznę za kultywowanie tradycji i kultury regionalnej. – To właśnie tutaj, na Lubelszczyźnie, nie zaniknął zwyczaj zasiadania do wspólnego stołu, to tutaj śpiewa się ludowe piosenki, to tutaj pielęgnuje się ludowe tańce i wreszcie: tworzy się piękne rękodzieło. A to wszystko za sprawą, w głównej mierze, kobiet znających i kochających te ziemie i jak nikt inny doceniających piękno lubelskiego krajobrazu, a także potrafiących wydobyć to, co najlepsze w smakach tutejszych potraw, potrafiących wykonywać rzeczy piękne, barwne i niepowtarzalne – dodała.

Podczas spotkania ocenione zostały zwycięskie potrawy regionalne oraz rękodzieło wybrane podczas półfinałów konkursu. Zadaniem uczestników konkursu – ogłoszonego przez Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego w Lublinie – było przygotowanie szarlotki, innej potrawy z wykorzystaniem lubelskich jabłek albo zaprezentowanie niezwykłego wyrobu rękodzielniczego. Konkurs skierowany był do Kół Gospodyń Wiejskich z województwa lubelskiego – jednej z najstarszych form organizacji społecznych, jakie funkcjonują w Polsce.

W województwie lubelskim działa blisko 1150 Kół Gospodyń Wiejskich oraz stowarzyszeń funkcjonujących na ich prawach. KGW reprezentują interesy kobiet wiejskich, działają na rzecz poprawy ich sytuacji oraz ich rodzin. Działalność ta skupia się m.in. na rozwijaniu przedsiębiorczości kobiet, racjonalizowaniu wiejskiego gospodarstwa domowego oraz zwiększaniu uczestnictwa mieszkańców wsi w propagowaniu kultury i kultywowaniu tradycji.

Gala finałowa „Kobieta Gospodarna Wyjątkowa” została objęta honorowym patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy i Pierwszej Damy Agaty Kornhauser-Dudy. Uświetniły ją występy zespołu Majdaniacy, zespołów Tańca Ludowego UMCS w Lublinie im. Stanisława Leszczyńskiego i Tańca Ludowego Leszczyniacy w Świdniku, a także koncert Alicji Majewskiej. Uczestnicy spotkania mieli możliwość degustacji potraw regionalnych, m.in. wpisanych na listę produktów tradycyjnych.

Fot. Katarzyna Link/LUW