Czy na Wszystkich Świętych odwiedzimy groby bliskich. Jest ważna zapowiedź rządu

Szef Kancelarii Premiera pytany w Radiu Plus czy rząd zrobił wszystko żeby dobrze przygotować się na jesienną falę pandemii, mówił „Od zakończenia pierwszej fali, przez wakacje i pierwszą część jesieni przygotowaliśmy… przygotowywaliśmy się po to żeby siły i środki oraz procedury były jak najlepiej przygotowane do wiele większej drugiej fali. Zawsze można powiedzieć, że coś można było zrobić lepiej, trochę inaczej, w inny sposób. Nie chcę osądzać czy można było inaczej rozwiązywać problemy, ale wszystkie instytucje państwa z poświęceniem pracowały byśmy byli jak najlepiej przygotowani.”

Co z cmentarzami w uroczystość Wszystkich Świętych?

Gość Sedna Sprawy twierdzi, że na razie nie ma żadnych twardych decyzji w tej sprawie „Premier i inni politycy apelują o to żeby nie kumulować wyjazdów 1.11, żeby wizyty na grobach najbliższych rozłożyć w czasie. Nie ma jeszcze twardych decyzji Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego.

-(Radio Plus) Wariant zamknięcia cmentarzy jest rozważany?

-(MD) Na razie takiego wariantu nie ma. Musimy elastycznie dostosowywać się jednak do sytuacji jaka panuje w kraju. Na dzisiaj takiego wariantu nie ma.”

Obowiązek noszenia maseczek wprowadzimy do ustawy.

Michał Dworczyk pytany czy obowiązek zasłaniania ust i nosa zostanie wprowadzony na poziomie ustawy, mówił „Będzie ten przepis przeniesiony bezpośrednio do ustawy, po to, żeby uniknąć niepotrzebnej dyskusji i emocji, które mają miejsce. Zdania prawników są w tej sprawie podzielone. Jest bardzo duża część prawników, którzy uważają, że obecne rozwiązania są wystarczające. Natomiast jest też pewna część prawników, która twierdzi, że te wszystkie przepisy powinny być zawarte nie na poziomie rozporządzenia, a na poziomie ustawy. Żeby uniknąć tej dyskusji, chociaż nasze opinie i analizy wskazują, że to rozwiązanie jest wystarczające, ale żeby uniknąć tej dyskusji przy okazji innych zmian legislacyjnych, ten zapis zostanie doprecyzowany.”

Premier skróci kwarantannę?

Szef Kancelarii Premiera mówił też w Sednie Sprawy o sytuacji Mateusza Morawieckiego, który przebywa w kwarantannie „Mam nadzieję, że Pan Premier zawnioskuje zgodnie z obowiązującymi przepisami o skrócenie kwarantanny żeby wrócić do normalnego trybu funkcjonowaniu. Decyzja jeszcze nie zapadła. Jak zapadnie poinformujemy o niej.”

Źródło: Radio Plus