Cała Polska w czerwonej strefie. Sprawdź, co nas czeka

– Chcemy przedstawić, jak co tydzień, sytuację epidemiologiczną wraz z nowymi obostrzeniami i rygorami. Dzisiaj nastąpił kolejny spory przyrost – liczba zakażonych przekroczyła 13 tys., liczba zgonów jest duża i nasze działania muszą być znaczące – powiedział premier Mateusz Morawiecki na konferencji, na której wystąpił wspólnie z minister rodziny i polityki społecznej Marleną Maląg, szefem resortu zdrowia Andrzejem Niedzielskim i prof. Horbanem, wirusologiem, który stoi na czele specjalnej grupy rządowych doradców epidemiologicznych. Premier zapowiedział, że od soboty cała Polska znajdzie się w strefie czerwonej. Dodał też, że od poniedziałku czekają na nas nowe obostrzenia, które dotkną kilku sfer życia.

Szef rządu poinformował, że cała Polska od soboty staje się strefą czerwoną. „Wszystkie te zasady, do których przyzwyczaili się ci mieszkańcy, którzy w strefie czerwonej żyją, mieszkają, pracują, uczą się, obowiązują na terytorium całej Rzeczpospolitej” – podkreślił Morawiecki.

Ponadto, jak poinformował premier, zajęcia w szkołach podstawowych w klasach od 4 do 8 będą odbywały się w trybie zdalnym po to, żeby zmniejszyć kontakty społeczne i natężenie ruchu w środkach komunikacji publicznej.

Pełna lista nowych zasad bezpieczeństwa w całym kraju:

Od 24 października obostrzenia dotyczące strefy czerwonej będą obowiązywać w całej Polsce. Dodatkowo wprowadzamy nowe zasady bezpieczeństwa w zakresie edukacji, gospodarki oraz  życia społecznego. Będą to:

  • objęcie nauczaniem zdalnym klas 4-8 szkół podstawowych – (szczegóły określi MEN w rozporządzeniu);
  • w godzinach 8:00-16:00 obowiązek przemieszczania się dzieci do 16. roku życia pod opieką rodzica lub opiekuna;
  • zawieszenie działania sanatoriów z możliwością dokończenia już  rozpoczętych turnusów;
  • zawieszenie stacjonarnej działalności lokali gastronomicznych i restauracji przy dopuszczeniu prowadzenia działalności w zakresie dowozu lub na wynos;
  • max. 5 osób spoza wspólnego gospodarstwa domowego podczas imprez, spotkań i zebrań w przestrzeni publicznej (z wyjątkiem spotkań służbowych). Dotyczy to także zgromadzeń w rozumieniu ustawy o zgromadzeniach publicznych;
  • ograniczenie przemieszczenia się osób powyżej 70. roku życia – z wyłączeniem wykonywania czynności zawodowych, zaspokajania niezbędnych potrzeb związanych z bieżącymi sprawami życia codziennego czy też udziału we mszy świętej lub obrzędów religijnych.

Premier wskazywał, że gdyby wprowadzane obostrzenia związane z epidemią nie działały, będzie trzeba dokonywać „głębszego zamknięcia poszczególnych dziedzin życia społecznego, kulturalnego i gospodarczego”. Podkreślał, że najważniejsze jest zdrowie, życie i stabilność systemu służby zdrowia.

– Na razie są jeszcze dostępne łóżka z respiratorami, to jest około 40 procent. Ale musimy zdawać sobie sprawę, że tego, że jeśli będą potrzebne dalsze drastyczne kroki – jak zamknięcie granic jak było wiosną czy różne zakazy przemieszczania się albo głęboki lockdown, zamknięcie bardzo wielu dziedzin życia gospodarczego – to trzeba będzie się na taki krok zdecydować, o ile nie nastąpi wypłaszczenie, zahamowanie przyrostu zakażeń – powiedział szef rządu.

– Nasza służba zdrowia cały czas na razie zachowuje wydolność – mówił minister zdrowia Adam Niedzielski. Ale – dodał – jesteśmy już dawno poza strefą komfortu.

Szef MZ wskazał, że „oczywiście pojawiają się różne pojedyncze historie, ale jesteśmy w bardzo trudnym czasie i te historie musza się pojawiać”. „Reagujemy, staramy się im przeciwdziałać, ale jesteśmy już dawno poza strefą komfortu”. „Musimy zrobić wszystko, żeby zahamować ten dalszy rozwój pandemii” – podkreślił.

Szef MZ zaznaczył, że rząd wraz z ministerstwem zdrowia wykonuje wszystkie możliwe działania, które dotyczą rozbudowy infrastruktury szpitalnej. Wskazał tu na ciągłe poszerzanie bazy łóżek, przekształcanie szpitali powiatowych w covidowe oraz – mówił – zajmowanie „kolejnych oddziałów internistycznych w dużych szpitalach”.Przypomniał również, że w czwartek ogłoszone zostało wzmocnienie bazy łóżek covidowych łóżkami z sektora prywatnego o dodatkowy tysiąc.– Stawiamy też szpitale tymczasowe, które, jak planujemy, powiększą nam infrastrukturę łóżkową o 5 tysięcy – dodał Niedzielski.Minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg zaapelowała, by seniorzy pozostali w domach. – Nie zostaniecie pozostawieni sami sobie, zależy nam na tym, byście ten trudny czas przeżyli w zdrowiu i poczuciu bezpieczeństwa – powiedziała.

Maląg na konferencji prasowej w Warszawie poinformowała o uruchomieniu strony internetowej „Wspieraj seniora”, na której można zgłosić swoje dane; będą one następnie trafiły do konkretnych ośrodków pomocy społecznej. Według niej, zgłasza się wiele organizacji, by służyć wsparciem w tej sprawie, „byśmy przede wszystkim zdali egzamin z solidarności międzypokoleniowej”.”Drodzy, kochani seniorzy, zostańcie w domu, nie zostaniecie pozostawieni sami sobie. Poprzez działanie solidarnościowego Korpusu Wsparcia Seniorów, poprzez nasze wspólne działanie, zobowiązanie i podziękowanie, nie zostaniecie państwo sami. Nam zależy na tym, byście ten trudny czas państwo przeżyli w zdrowiu i przede wszystkim w poczuciu bezpieczeństwa, bo to dla każdego człowieka jest ważne” – oświadczyła minister.Zaapelowała również, by wszyscy pamiętali o wzajemnym bezpieczeństwie. „Dystans, dezynfekcja, maseczka, aplikacja, wietrzenie pomieszczeń, to jest ważne, byśmy ten trudny czas przetrwali w zdrowiu” – powiedziała minister Maląg.https://twitter.com/PremierRP/status/1319578204101890048
Źródło: stefczyk.info/Twitter