Kolejna obietnica PiS spełniona. Dziesiątki nowych połączeń kolejowych

W Urzędzie Marszałkowskim Województwa Lubelskiego została dziś podpisana 10-letnia umowa ze spółką POLREGIO o wartości ponad 1,14 mld zł na świadczenie usług publicznych w zakresie przewozów kolejowych w województwie lubelskim. Umowa będzie obowiązywała od 1 stycznia 2021 roku do 14 grudnia 2030 roku. W tym czasie pociągi pokonają łącznie 29 mln kilometrów.

Podpisy pod dokumentem złożyli: Marszałek Województwa Lubelskiego Jarosław Stawiarski, Członek Zarządu Województwa Lubelskiego Zdzisław Szwed oraz Prezes Zarządu POLREGIO Artur Martyniuk i Członek Zarządu, Dyrektor Handlowy POLREGIO Adam Pawlik.

– Kolej odgrywa istotną rolę w transporcie zbiorowym, ponieważ to najbezpieczniejszy, najbardziej ekologiczny i najbardziej pojemny środek transportu. Naszą rolą jako zarządu województwa jest zachęcanie do korzystania z kolei i jednocześnie gwarantowanie pewności tego transportu. – mówił Marszałek Województwa Lubelskiego Jarosław Stawiarski.

– Długoletnie umowy to sposób na walkę z wykluczeniem komunikacyjnym. Ułatwią nam one poprawę jakości usług, modernizację i zakup nowego taboru oraz modernizację zapleczy technicznych. To nasz wspólny sukces świadczący o bardzo dobrej współpracy z województwem lubelskim. Cieszę się, że dzięki temu mieszkańcy będą mogli liczyć na lepszą ofertę transportową, oraz że dzięki temu wzmocniona zostanie stabilność funkcjonowania spółki na najbliższe lata. – dodał Prezes Zarządu, Dyrektor Generalny POLREGIO Artur Martyniuk.

– Podpisana dzisiaj umowa oznacza kontynuację świadczenia usług pasażerom POLREGIO nie tylko w odniesieniu do połączeń regionalnych, ale także aglomeracyjnych w ramach planowanej Lubelskiej Kolei Aglomeracyjnej. 10-letnia umowa daje gwarancję stabilnej współpracy z samorządem województwa, co jest niezwykle istotne z punktu widzenia pasażerów oczekujących atrakcyjnego rozkładu jazdy oraz konkurencyjnej ceny biletów. – podsumował Członek Zarządu, Dyrektor Handlowy POLREGIO Adam Pawlik.

Umowa na świadczenie usług publicznych w zakresie kolejowych przewozów pasażerskich została zawarta pomiędzy Województwem Lubelskim, a POLREGIO na lata 2021-2030. Całkowita wartość umowy wynosi ponad 1,14 mld zł (dokładnie 1 144 382 000,00 złotych) i dotyczy planowanej pracy eksploatacyjnej na poziomie 29 919 782,29 pockm (pociągo/kilometrów). W jej ramach POLREGIO będzie realizować przewozy pasażerskie w województwie lubelskim na następujących liniach komunikacyjnych:

– Linia 30 Lublin Główny – Parczew Kolejowa

– Linia 7 Lublin Główny – Chełm

– Linia 7/581 Lublin Główny – Lublin AIRPORT

– Linia 7/69/72 Lublin Główny – Zamość Wschód

– Linia 72/69/101 Zamość Wschód – Bełżec – gr. województwa – (Jarosław)

– Linia 68 Lublin Główny – Kraśnik – gr. województwa – (Stalowa Wola)

– Linia 7 Lublin Główny – Dęblin

– Linia 7/26/2 Lublin Główny – Dęblin – Łuków – Terespol – gr. państwa

– Linia 2 Łuków – gr. województwa – (Siedlce)

To druga wieloletnia umowa zawarta przez POLREGIO w tym roku. Wcześniej podpisało ją województwo podkarpackie.

POLREGIO to największy pasażerski przewoźnik w Polsce należący do Agencji Rozwoju Przemysłu i samorządów wojewódzkich. Każdego dnia na tory w całym kraju wyjeżdża około 1900 pociągów zamawianych i finansowanych przez samorządy wojewódzkie. W ciągu roku z usług POLREGIO korzysta ponad 88 mln pasażerów. Pociągi POLREGIO zatrzymują się na ponad 1900 stacjach. Udział firmy w rynku kolejowych przewozów pasażerskich wynosi ponad 26%. Większościowym udziałowcem Spółki jest Agencja Rozwoju Przemysłu S.A. (50% i jeden udział).

Przypomnijmy, że rozwój infrastruktury kolejowej i drogowej to jeden z priorytetów naszych parlamentarzystów. Senator Grzegorz Bierecki od lat walczy i zabiega o nowe połączenia. Po wyborach samorządowych, gdy władzę w naszym województwie przejęła Zjednoczona Prawica, a losy wielu inwestycji zależą od marszałka Jarosława Stawiarskiego, współpraca administracji centralnej z zarządem województwa jest o wiele skuteczniejsza.