Niezwykła monstrancja w kodeńskim sanktuarium

Przez najbliższe dwa tygodnie w kodeńskim sanktuarium Matki Bożej będziemy mogli modlić się przed Najświętszym Sakramentem wystawionym w specjalnej przybyłej z Medjugorie monstrancji. Ojcowie Oblaci podczas adoracji zawierzą Najświętszej Marii Pannie naszą Ojczyznę i będą prosić o pokój w Polsce i za granicą.

Akcja została zainicjowania przez świeckie stowarzyszenie Comunità Regina della Pace, którego celem jest apostolstwo modlitewnej adoracji Eucharystycznego Chrystusa oraz wspieranie wszelkich inicjatyw podejmowanych na rzecz budowania pokoju i pojednania między ludźmi.

Jak czytamy na stronie Stowarzyszenia „doświadczenie skutków wojny w byłej Jugosławii oraz braku porozumienia pomiędzy różnymi narodami, religiami i wyznaniami w wielu częściach świata, w tym również w Jerozolimie, skłoniło członków założycieli Stowarzyszenia do podjęcia działań szerzących ideę modlitwy o pokój. Jest to także nasza odpowiedź na apel Papieża Emeryta Benedykta XVI wyrażony 1 stycznia 2007 r. w Orędziu na Światowy Dzień Pokoju słowami”.

– Na różnych kontynentach budujemy centra modlitw. Pierwsze z nich powstało w Jerozolimie a następnie zostało przeniesione do „Groty Mlecznej” w Betlejem. Kolejne powstały w Kazachstanie, Korei Południowej, na Filipinach oraz w Afryce: w największej świątyni świata Bazylice Matki Bożej Pokoju w Yamoussoukro w Wybrzeżu Kości Słoniowej oraz miejscu bardzo pokrwawionym – Rwandzie – mówi w rozmowie z naszym portalem Mariusz Drapikowski jeden z inicjatorów pomysłu i artysta, który wraz synem Kamilem odpowiada za jego realizację.

Drapikowski dodaje, że dwa centra modlitewne powstały również w Europie, w Medjugorie i Niepokalanowie. Realizacja tej inicjatywy dokonuje się przez dzieło „12 Gwiazd w Kornie Maryi Królowej Pokoju”.

– Arcybiskup Hoser oraz franciszkanie miejsca powierzyli mojej pracowni budowę przy tamtejszym sanktuarium św. Jakuba kaplicy adoracji. W 2011 roku przekazaliśmy do tego miejsca modlitwy monstrancję, a w ubiegłym roku ta monstrancja rozpoczęła peregrynację po Europie i Polsce w intencji pokoju, pojednania, pokoju w naszych sercach, rodzinach, narodzie. Teraz monstrancja dotarła do Kodnia, gdzie ojcowie, pragną zainaugurować modlitwę o pokój na Białorusi, na Ukrainie oraz w naszym narodzie – wyjaśnia artysta.

Peregrynacja w naszym sanktuarium będzie mieć miejsce w dniach 11-27 listopada.

Rozpocznie się w środę 11 listopada po mszy o 10.30 i po modlitwie przy pomniku Niepodległości i będzie trwać do godziny 17.00

Natomiast od czwartku 12.11 w dni powszednie adoracja będzie prowadzona w godzinach od 12.00 do 17.00. W niedzielę od 13.00 do 17.00.

Ojcowie proszą, aby zapisywać się na poszczególne godziny, by jak najwięcej chętnych mogło zawierzyć Matce Bożej.

Przybycie monstrancji z Medjugorie do Sanktuarium nie jest wcale przypadkowe. „To tutaj Króluje nam Matka Boża Kodeńska – Matka Jedności. A jedność to synonim pokoju! Dlatego też wobec coraz bardziej narastającego niepokoju w naszej ojczyźnie i w świecie, spowodowanym nie tylko pandemią koronawirusa i myśląc także o tym co dzieje się u naszych sąsiadów za wschodnią granicą na Białorusi i Ukrainie, chcemy i my jako rodzina parafialna wraz z przybywającymi pielgrzymami z bliska i z daleka, by razem „wypełnić” tą monstrancję gorącą modlitwą o pokój w naszych sercach, rodzinach, Ojczyźnie i na całym świecie” – czytamy w informacji przekazanej przez kodeńskich zakonników.