PiS dotrzymuje obietnic. Minister Adamczyk: każdy region zasługuje na skomunikowanie

Rozpoczyna się przetarg na wybór wykonawcy trzeciego odcinka autostrady A2, realizowanego w ramach budowy 63-kilometrowej trasy pomiędzy Siedlcami a Białą Podlaską. Odcinek od rejonu miejscowości Swory do Białej Podlaskiej będzie miał 14,1 km długości. Trwa już postępowanie przetargowe na odcinki tej trasy: Siedlce Zachód – Malinowiec i Łukowisko – Swory. Przetarg na ostatni odcinek A2 Siedlce – Biała Podlaska zostanie ogłoszony w najbliższym czasie.

– Zgodnie z naszymi deklaracjami, ogłaszamy kolejne przetargi na realizację odcinków autostrady A2 do Białej Podlaskiej. Jest to możliwe dzięki decyzji rządu o zwiększeniu limitu finansowego Programu Budowy Dróg Krajowych. Każdy region Polski zasługuje na dobre skomunikowanie, a Polska potrzebuje spójnej sieci drogowej – powiedział minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.

– W okolicach Białej Podlaskiej autostrada A2 przetnie się ze szlakiem Via Carpatia. Będzie to jeden z najważniejszych węzłów drogowych tej części Europy. Szanse rozwojowe, jakie idą za inwestycjami drogowymi są bardzo obiecujące i Polska wreszcie zaczyna wykorzystywać swój potencjał w tym zakresie – powiedział Rafał Weber, sekretarz stanu w MI.

Zadaniem wykonawcy wyłonionego w ogłoszonym przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad przetargu będzie przygotowanie projektu budowlanego, uzyskanie niezbędnych decyzji, a następnie budowa 14,1 km autostrady A2 o przekroju dwujezdniowym z dwoma pasami ruchu i rezerwą pod budowę trzeciego pasa. W ramach odcinka A2 Swory – Biała Podlaska wybudowany zostanie węzeł Biała Podlaska. Ponadto powstaną drogi równoległe do obsługi przyległego terenu, urządzenia ochrony środowiska i bezpieczeństwa ruchu drogowego. Trasa zostanie wybudowana w nowym śladzie.

GDDKiA w ramach postępowania przetargowego pozostawia wykonawcom możliwość wyboru rodzaju nawierzchni nowej trasy. Firmy przystępujące do przetargu będą mogły zdecydować, czy trasę główną zbudują betonową, czy w technologii bitumicznej, i pod tym kątem dostosują ofertę.
A2 od węzła Lubelska do granicy państwa

Od sierpnia 2020 r. kierowcy korzystają już z ponad 15 km A2 pomiędzy węzłem Lubelska a obwodnicą Mińska Mazowieckiego, oddaną do ruchu w 2012 r.

Wiosną tego roku zawarte zostały kontrakty na dwa kolejne odcinki autostrady na trasie Mińsk Mazowiecki – Siedlce pomiędzy węzłami: Kałuszyn i Groszki oraz Gręzów i Siedlce Zachód. Przewidywany termin ukończenia prac to jesień 2023 r. W przypadku odcinka węzeł Groszki – węzeł Gręzów toczy się postępowanie przetargowe na wybór wykonawcy robót. Wybór najkorzystniejszej oferty jest planowany w listopadzie tego roku.

Jednocześnie trwają przygotowania do realizacji ostatniego etapu autostrady A2 od Białej Podlaskiej do granicy z Białorusią. Dobiegają końca prace nad opracowaniem koncepcji programowej dla ok. 32-kilometrowego odcinka tej trasy.

Przypomnijmy, że jednym z inicjatorów budowy autostrady, od początku bardzo aktywnie wspierającym ten projekt był senator Grzegorz Bierecki. Senator skupił wokół siebie innych parlamentarzystów, którzy bardzo mocno optowali za budową A2 m.in posła Dariusza Stefaniuka, byłego prezydenta Białej Podlaskiej.

Źródło: Ministerstwo Infrastruktury