Piękna patriotyczna akcja w Kodniu. Uczniowie znów uczcili bohaterów

Grupa uczniów klasy 3a pod opieką pań J. Hernik i M. Saczuk odwiedziła groby zmarłych nauczycieli z naszej szkoły, żołnierzy, zabytkowe mogiły znajdujące się na kodeńskich cmentarzach. Uczniowie zapalając znicze, poznali najważniejsze fakty z życia zmarłych postaci oraz ich związek z historią Kodnia czy Polski.
Celem akcji ,,Szkoła pamięta” jest zwrócenie uwagi młodych ludzi na potrzebę pielęgnowania pamięci o bohaterach naszej wolności, szczególnie tych, którzy są związani z historią danego miejsca, regionu, społeczności. Inicjatywa jest realizowana w okresie, w którym w sposób szczególny wspominamy zarówno naszych bliskich, jak i tych, którzy zapisali się w historii – tej ogólnonarodowej i lokalnej. W ten sposób akcja nawiązuje do polskiej tradycji świąt zadusznych.

Tradycją kodeńskiej szkoły jest udział uczniów w sprzątaniu grobów i mogił żołnierskich przed listopadowymi świętami oraz zapalenie zniczy na grobach zmarłych nauczycieli. W tym roku chętni uczniowie wraz z rodzicami, a niekiedy nawet z młodszym rodzeństwem, odwiedzili i uporządkowali mogiły żołnierskie znajdujące się na terenie naszej gminy: w Elżbiecinie, Kostomłotach, Kopytowie, Okczynie oraz Wólce Zabłockiej oraz zapalili znicze na tych grobach.

Zapalono również znicze w miejscach związanych z ważnymi wydarzeniami w historii Kodnia, czyli na Mogile Powstańców, przy Pomniku Niepodległości oraz kamieniu upamiętniającym powstańców styczniowych z Kodnia i okolic.

W akcję zaangażowali się również nauczyciele ZPO  oraz nauczyciele emeryci ofiarując znicze na groby zmarłych nauczycieli.

,,Znicze zapalamy, żeby świeciły i żeby o tych osobach pamiętać.”- powiedział Kamil uczeń kl.1a. Pamięć o zmarłych i poległych to niezwykle ważny element wychowania młodego pokolenia oraz istotny element naszej kultury. W tym roku również uczniowie ZPO w Kodniu ich rodzice i nauczyciele egzamin z patriotyzmu zdali na piątkę!

Koordynatorkami akcji w szkole były panie: Teresa Filipek i Małgorzata Saczuk.