Piękny album o przyrodzie w Radzyniu

W latach 2019-2020 Radzyński Ośrodek Kultury realizował projekt ekologiczny pn. „Przyroda w mieście Radzyń Podlaski”. W ramach zadania, w całości sfinansowanego przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Lublinie, odbył się m.in. cykl warsztatów fotograficznych. Ich podsumowanie stanowi wydany właśnie album o przyrodzie w Radzyniu.

Projekt skierowany był do dzieci i młodzieży ze szkół podstawowych i ponadpodstawowych z terenu Radzynia i powiatu radzyńskiego. Jego celem było podniesienie świadomości ekologicznej uczestników, propagowanie wiedzy przyrodniczej, a także inspirowanie do praktycznych działań na rzecz ochrony środowiska – powiedział nam Robert Mazurek, dyrektor Radzyńskiego Ośrodka Kultury.

Pomysłodawcą i koordynatorem projektu był instruktor ROK Tomasz Młynarczyk. Przez blisko rok kilkunastu pasjonatów fotografii szkoliło się pod okiem zawodowego filmowca, przyrodnika i fotografa Rafała Sieka. Podczas zajęć wykonane zostały fotografie, które znalazły się w albumie, a także na wystawie „4 pory roku. Przyroda w mieście Radzyń Podlaski” wyeksponowanej w „Galerii na Płocie” Radzyńskiego Ośrodka Kultury (wystawę można oglądać do końca roku). Powstała też diaporama podsumowująca projekt, a najaktywniejsi uczestnicy zajęć otrzymali cenne nagrody rzeczowe.

Album „Przyroda w mieście Radzyń Podlaski. Edukacja Ekologiczna” składa się z 64 stron i zawiera ponad 100 fotografii. Ukazują one przyrodę Radzynia w rożnych porach roku. Autorami zdjęć znajdujących się w albumie są: Wiktoria Bilska, Anna Chmielarz, Nadia Dworniak, Tatiana Dworniak, Marcin Gregorczuk, Magdalena Jagło, Małgorzata Kalenik, Julia Kojtych, Maja Krupska, Dominika Matuszewska, Anna Panasiuk, Izabela Pieśko i Miłosz Siemionek. Ponadto w albumie umieszczona została dokumentacja pokazująca działania podejmowane w projekcie – zobaczymy wszystkie plakaty z przeprowadzonych warsztatów, a także relację fotograficzną z zajęć oraz przygotowanej wystawy.