Czy w najbliższą niedzielę zrobimy zakupy? Jest decyzja prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy, która m.in. zezwala na handel 6 grudnia. Tym samym w tym miesiącu będą aż trzy niedziele handlowe.

W tym roku w grudniu zaplanowano dwie niedziele handlowe, 13 i 20. Kiedy tworzono te plany nikt jeszcze jednak nie przypuszczał, że 2020 będzie stał pod znakiem pandemii. Z tego powodu rząd zdecydował się więc na dodanie do nowelizacji ustawy o walce z COVID-19 zapisu, że także pierwsza niedziela grudnia będzie handlowa.

W uzasadnieniu do zmiany podkreślono, że została ona podjęta przez pandemię. Grudzień jest zawsze miesiącem, w którym liczba klientów w sklepach rośnie z powodu świąt. Ustawodawcy uznali więc, że dodanie dodatkowej niedzieli handlowej pomoże rozłożyć liczbę klientów na więcej dni i tym samym zredukować niebezpieczny tłok w sklepach równocześnie pomagając zmagającym się z kryzysem.

Nowelizacja przeszła bez większych problemów przez sejm i senat i wylądowała na biurku prezydenta. W piątek Kancelaria Prezydenta poinformowała, że ją podpisał. Nie została jednak na razie opublikowana w Dzienniku Ustaw.

Źródło: stefczyk.info