Nadzieja dla chorych. W RCKiK w Lublinie oddawano krew i osocze

Z inicjatywy dyrektora generalnego Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego Agaty Gruli, w Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Lublinie odbyła się akcja honorowego oddawania krwi i osocza. W akcji uczestniczyli przedstawiciele służb mundurowych i pracownicy administracji rządowej. Krwią podzieliła się również dyrektor Agata Grula.

Do akcji zgłosiły się 53 osoby z całego województwa. 16 osób oddało osocze, co daje 10,4 l – z czego RCKiK otrzyma 43 jednostki wydawane do lecznictwa. Krew oddało 31 osób (uzyskano jej 13,95 l ).

Oddawanie krwi i osocza jest całkowicie bezpieczne. Do pobierania krwi używa się wyłącznie sprzętu jednorazowego użytku. Poprzez uzupełnienie brakujących elementów krwi leczy się krwotoki, przeszczepy organów, hemofilię – choroby, które wymagają np. stosowania transfuzji krwi. Krwiodawcą może zostać każdy zdrowy człowiek.

Osocze mogą oddać osoby z potwierdzonym zakażeniem wirusem SARS-CoV-2, które przechorowały COVID-19 i zostały uznane za wyleczone i osoby, które przebyły zakażenie bezobjawowe. Pobieranie osocza nie boli. W trakcie tego zabiegu pobierana krew rozdzielana jest na osocze i pozostałe składniki, które są przetaczane z powrotem do tej samej żyły dawcy. Zawarte w osoczu przeciwciała do wirusa SARS-CoV-2, mają po przetoczeniu zblokować namnażanie się wirusa u pacjenta z aktywnym zakażeniem. RCKiK w Lublinie informuje, że osocze można oddawać: po przynajmniej 14 dniach od ustąpienia objawów po zakażeniu SARS-CoV-2, po wyzdrowieniu z potwierdzonego COVID-19, lub w przypadku przebiegu skąpoobjawowego 18 dni od zakończenia izolacji, po przynajmniej 14 dniach od dodatniego wyniku badania przeciwciał anty-SARS-CoV-2, w przypadku bezobjawowego zakażenia, lub po przynajmniej 14 dniach od powtarzalnie ujemnego wyniku wymazu z nosogardzieli.

Jestem przekonany, że akcja przyczyni się do umocnienia świadomości godności i wagi życia każdego człowieka oraz należnego mu szacunku, a podjęte wspólnie działania jeszcze bardziej nas zintegrują wokół idei honorowego krwiodawstwa – podkreślał wojewoda lubelski Lech Sprawka odnosząc się do akcji.

Źródło: LUW
Fot. Katarzyna Link/LUW