Tak naciągają „na bitcoina”. Sprawdź koniecznie, jak nie dać się oszustom

Myślał, że odbiera zysk z inwestycji w kryptowalutę. Zamiast dodatkowych pieniędzy była jednak wielka strata. 61-letni mieszkaniec powiatu bialskiego padł ofiarą oszustów. Przepadło aż 20 tys. złotych!

Schemat przestępstwa był dosyć prosty. Kilka lat temu mężczyzna dostał na swojego maila ofertę „zarabiania pieniędzy w internecie”. Klikając w przesłany link przeprowadzony został przez kilka etapów, w których podał swoje dane oraz numer kontaktowy. Wpłacił także gotówkę, która miała być pomnażana przez automatyczny system. Od tamtego czasu nie działo się nic więcej – aż do minionego poniedziałku.

Wówczas na numer pokrzywdzonego zadzwonił mężczyzna podający się za pracownika firmy obracającej kryptowalutą. Nieznany rozmówca oświadczył, że do tej pory zgłaszający zarobił dużą sumę pieniędzy bo aż 5,5 tysiąca dolarów i firma chce wypłacić mu zarobioną gotówkę – informuje komisarz Barbara Salczyńska-Pyrchla z policji w Białej Podlaskiej.

CZYTAJ TAKŻE: Uważajcie na oszustów. Mieszkaniec Białej Podlaskiej chciał sprzedać telefon, a stracił 1300 zł

61-latek uwierzył w zapewnienia „fałszywego bankiera”. Wszedł na podany przez niego link wykonując kolejne operacje, odebrał kilka telefonów podczas których podał dane kart kredytowych, numeru rachunku i haseł do konta jak też kody autoryzacyjne.

Kiedy zobaczył na swoim koncie ponad 43 tysiące złotych aż podskoczył do góry z radości. Szybko jednak okazało się, że pieniądze nie były żadną „premią” ani „zarobkiem”, tylko kredytem, który oszuści zaciągnęli dzięki podanym przez pokrzywdzonego danych. Przestępcy zdołali wypłacić 20 tys. złotych.

Apelujemy o szczególną ostrożność w kontaktach telefonicznych z osobami proponującymi świadczenie usług finansowych. Wszelkie portale, giełdy służące do inwestowania należy dokładnie zweryfikować. Transakcje wykonujmy osobiście, nie przekazując haseł czy loginów do swoich kont. Tylko w ten sposób możemy uchronić się przed utratą swoich oszczędności – podkreślają policjanci.

CZYTAJ WIĘCEJKobieta perfidnie oszukana przez złodziei. Przestępcy coraz bardziej bezczelni

Źródło: lubelska.policja.gov.pl Autor: red.
Fot. lubelska.policja.gov.pl