Cztery miliony już w Radzyniu! Miasto będzie piękne, jak nigdy

Na koncie miasta są już 4 miliony złotych, które Radzyń pozyskał w części konkursowej Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych dla województwa lubelskiego. W ten sposób pęcznieje skarbiec, z którego sfinansowana zostanie rewitalizacja centrum miasta i Pałacu Potockich.

Zgłosiły się już liczne profesjonalne firmy zainteresowane złożeniem oferty do przetargu na rewitalizację centrum miasta i Pałacu Potockich. Złożone zostały również liczne merytoryczne pytania, które są pomocne również urzędowi miasta w ustalaniu działań przy fizycznej realizacji projektu – informował burmistrz Jerzy Rębek na ostatniej sesji Rady Miasta.

Włodarz Radzynia Podlaskiego przypomniał również, że w ramach drugiej edycji tarczy antykryzysowej Miasto pozyskało 4 mln zł z przeznaczeniem na realizację tego zadania. Pieniądze są już na koncie Miasta. Będą uruchamiane, gdy rozpocznie się realizacja zadania.

Jak się chce, to można

Całość prac ma kosztować ponad 28 mln 361 tys. zł, z czego 21,5 mln zł przyznano już wcześniej miastu z RPO i budżetu państwa.

Umowę na dofinansowanie rewitalizacji zespołu pałacowo-parkowego w Radzyniu Podlaskim oraz centrum miasta podpisali w Radzyniu Marszałek Województwa Lubelskiego Jarosław Stawiarski oraz Burmistrz Miasta Jerzy Rębek. W spotkaniu wzięli też udział wicepremier Jacek Sasin, senator Grzegorz Bierecki, wojewoda lubelski Lech Sprawka, przewodniczący Sejmiku Wojewódzkiego Jerzy Szwaj, wicewojewoda Robert Gmitruczuk, starosta radzyński Szczepan Niebrzegowski, wójtowie gmin powiatu radzyńskiego, radni województwa, powiatu, miasta i gmin.

Moi poprzednicy mówili, że się nie da wyremontować tego pałacu. A jednak, uda się i to szybko. Pieniądze po podpisaniu umowy należą już do miasta. Pan burmistrz musi z nich zrobić dobry użytek, by Radzyń Podlaski był na mapie peregrynacji wszystkich Polaków i  nie tylko. Bierzmy się do roboty – mówił marszałek Jarosław Stawiarski.

Wielki dzień

To wielki dzień w historii Radzynia Podlaskiego, ale też dzień, w którym możemy powiedzieć, że dotrzymujemy słowa – mówił premier Jacek Sasin, który przypomniał podpisanie preumowy z września ubiegłego roku. – Mówiliśmy, że Pałac Potockich, perła baroku, świadek wielkości Rzeczypospolitej – musi odzyskać blask. Dziś to się dzieje.

Premier mówił również o perspektywach rozwoju miasta w oparciu o turystykę. – Stoimy u progu wykorzystania wielkiej szansy stania się centrum turystycznym tej części województwa lubelskiego, Południowego Podlasia. To może być miejsce, gdzie ludzie z całej Polski i z zagranicy zechcą przyjeżdżać i zostawiać tu swoje pieniądze. Turystyka jest bardzo ważną częścią gospodarki wielu krajów, także Polski. Te miejsca, które są atrakcjami turystycznymi, bardzo dobrze na tym zarabiają i jestem przekonany, że Radzyń Podlaski może być miastem, który na turystyce będzie robić dobry interes – podkreślał Jacek Sasin.

Burmistrz dziękuje senatorowi

Burmistrz Jerzy Rębek dziękował wszystkim, którzy wspierali inicjatywy, jakie zrodziły się w Radzyniu. – Jeszcze 2 lata temu nie byliśmy pewni jutra, nie wiedzieliśmy, czy otrzymamy jakiekolwiek środki na rewitalizację Pałacu Potockich, ale przyszła dobra zmiana, również w samorządzie województwa lubelskiego – przyszli ludzie o otwartych sercach i  umysłach otwartych i kreatywnych – mówił Rębek, dziękując władzom centralnym i wojewódzkim a także senatorowi Grzegorzowi Biereckiemu, który od początku wspierał starania o pozyskanie pieniędzy. – Czekają nas 3 lata wytężonej pracy, ale deklaruję, że z moim wspaniałym zespołem ludzi, z którymi współpracuję, wykonam to zdanie – puentował Rębek.

Warto też pamiętać, że wsparcie dla projektu zapowiedział prezes PiS Jarosław Kaczyński, zauroczony klimatem i możliwościami zespołu pałacowego i samego Radzynia Podlaskiego.

CZYTAJ WIĘCEJJarosław Kaczyński w Białej Podlaskiej i Radzyniu Podlaskim: sensem jest uczynienie wszystkiego, co podtrzyma dobrą zmianę i pozwoli jej rozwinąć skrzydła

 

 

 

 

 

Źródło: radzyn-podl.pl Autor: red.
Fot. podlaski.info