Mieszkańcy byłych PGR-ów dostaną wsparcie. “Demony przeszłości muszą odejść w niepamięć”

Premier Mateusz Morawiecki ogłosił rozpoczęcie programu wsparcia dla gmin popegeerowskich 250 mln zł z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. “Demony przeszłości III RP muszą odejść w niepamięć!” – powiedział szef rządu na konferencji prasowej

– Wraz z dojściem do władzy obiecaliśmy milionom Polaków naprawę zaniedbań ostatnich 30 lat i postulaty te systematycznie realizujemy. Spełniamy obietnice. Polska musi rozwijać się równomiernie i sprawiedliwie. Solidarność społeczna to jedna z zasad, którymi kierujemy się w realizacji rządowego Planu na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju.
Dziś ruszamy z kolejną odsłoną programu wsparcia obszarów poPGRowskich w ramach Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych o wartości 250 mln złotych. Demony przeszłości III RP muszą odejść w niepamięć! Wesprzemy rozwój poPGRowskich gmin – każda z nich będzie mogła złożyć maksymalnie 3 wnioski o wartości minimum 50 000 zł na inwestycje z obszarów infrastruktury, budowy dróg, remiz strażackich, placów zabaw, terenów rekreacyjnych, termomodernizacje budynków czy konserwacje zabytków. Chcemy by szarość po PRLu i pierwszych 20 latach III RP została rozświetlona przez nowe inwestycje. Wraz z 2021, po wielu latach niepogody, nad poPGRowskimi gminami zaświeci słońce! – poinformował premier.

Wraz z dojściem do władzy obiecaliśmy milionom Polaków naprawę zaniedbań ostatnich 30 lat i postulaty te systematycznie…

Opublikowany przez Mateusz Morawiecki Środa, 30 grudnia 2020

Z kolei odpowiedzialny za program wiceminister spraw wewnętrznych i administracji  Paweł Szefernaker podczas konferencji prasowej powiedział, że jest to pierwszy program wprost skierowany do mieszkańców terenów popegeerowskich. “Jest to historyczny program dla tych ziem. Uważam, że jest to kropla w morzu potrzeb tych terenów, ale jest to pierwszy krok w historii III RP, taki rządowy program wsparcia tych terenów” – dodał Szefernaker.

Jego zdaniem wsparcie dla gmin, w których funkcjonowały PGR-y to kwestia upomnienia się o godność mieszkańców tych terenów.

Wiceminister poinformował, że nabór wniosków na inwestycje w gminach, w których niegdyś funkcjonowały PGR-y rozpocznie się 4 stycznia, a zakończy 12 lutego. Zwrócił uwagę, że wszystkie takie gminy mogą wnioskować o inwestycje do 5 mln zł.

Polityk powiedział przy tym, że rząd PiS “jako pierwszy upomina się o godność mieszkańców terenów popegeerowskich, jako pierwszy realizuje program skierowany do tych terenów”. Wyraził przekonanie, że jest to pierwszy, ale nie ostatni krok w walce z nierównością, która miała miejsce w latach 90-tych.

Przypomnijmy, że dawne województwo bialskopodlaskie to teren, na którym było najwięcej PGR-ów spośród terenów obecnego woj. lubelskiego.