To już ostatni krok na rzecz autostrady. „Jesteśmy zdeterminowani, aby wybudować autostradę do granicy państwa”

 

GDDKiA szuka projektanta ostatniego, około 32-kilometrowego odcinka autostrady A2 na wschód od Warszawy. 

Jesteśmy zdeterminowani, aby wybudować autostradę A2 w pełnym jej przebiegu, czyli do granicy państwa. Ostatnie lata są dobrym czasem dla każdego, komu zależy na powstaniu tej ważnej drogi. Latem oddaliśmy do użytku odcinek między Warszawą a Mińskiem Mazowieckim. Rozpoczęła się realizacja odcinków między Mińskiem Mazowieckim a Siedlcami. W przetargu na realizację znajduje się autostrada A2 od Siedlec do Białej Podlaskiej. Dzisiaj pora na kolejny krok: szukamy wykonawcy projektu budowlanego dla odcinka od Białej Podlaskiej do granicy. Po jego otrzymaniu ogłosimy przetarg na budowę. – powiedział minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.

– Konsekwentnie realizujemy nasze plany, czego dowodem jest kolejny przetarg.  W sierpniu oddaliśmy do ruchu 15 km A2 na wschód od Warszawy. W drugiej połowie 2023 r. kierowcy będą mogli korzystać z kolejnych prawie 25 km, które obecnie są w realizacji. Na kolejne ponad 75 km autostrady toczą się postępowania przetargowe. Wykonawca, który zaoferuje najkorzystniejszą ofertę w ogłoszonym dziś przetargu, przybliży nas do budowy ostatnich 32 kilometrów. – dodał Tomasz Żuchowski p.o. Generalnego Dyrektora Dróg Krajowych i Autostrad.

A2 po nowym śladzie

Przetarg na wykonanie projektu budowlanego wraz z uzyskaniem decyzji o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej dotyczy 32-kilometrowego fragmentu A2 na odcinku od węzła Biała Podlaska (km 624+830) do granicy państwa z Białorusią (km 657+703).

Nowa trasa będzie miała dwie jezdnie z dwoma pasami ruchu oraz rezerwę pod dobudowę trzeciego pasa. W ramach dokumentacji zaprojektowany zostanie węzeł drogowy Dobryń oraz parking buforowy dla pojazdów ciężarowych oczekujących na odprawą celną na terminalu Koroszczyn, do wykorzystania w przypadku dużej kolejki na przejściu granicznym w Kukurykach.

Harmonogram

GDDKiA Postępowanie prowadzone jest w trybie przetargu nieograniczonego.

Termin składania ofert został wyznaczony na 3 lutego 2021 r., a podpisanie umowy z wykonawcą planowane jest na maj 2021 r.

A2 od węzła Lubelska do granicy państwa

W sierpniu 2020 r. oddaliśmy do ruchu ponad 15 km A2 pomiędzy węzłem Lubelska a obwodnicą Mińska Mazowieckiego. Wiosną tego roku zawarte zostały kontrakty na dwa kolejne odcinki autostrady pomiędzy węzłami: Kałuszyn i Groszki oraz Gręzów i Siedlce Zachód. Przewidywany termin ukończenia prac to jesień 2023 r. W przypadku środkowego odcinka, węzeł Groszki – węzeł Gręzów, w grudniu wybraliśmy najkorzystniejsza ofertę w przetargu na projekt i budowę. W toku są postępowania przetargowe dla czterech kolejnych odcinków pomiędzy węzłami Siedlce Zachód a Biała Podlaska, gdzie dla zadania Siedlce Zachód – rejon m. Malinowiec, 23 grudnia br. otworzyliśmy oferty.

Jak ważna dla naszego regionu wielokrotnie mówił senator Grzegorz Bierecki, jeden z patronów i orędowników projektu jej budowy.

– Miasta do których prowadzą autostrady mają zagwarantowany rozwój gospodarczy. W 2023 roku Biała Podlaska będzie skomunikowane z resztą Polski szybką autostradą. Warto również pamiętać, że będzie ona budowana przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad, w związku z tym będzie autostradą bezpłatną – wyjaśniał w 2017 roku Grzegorz Bierecki.

Cel, który Bierecki postawił rządowi przed 3 laty dziś staje się faktem. Już niedługo nasz region zyska ogromny impuls inwestycyjny.

– Wielką pracę wykonał senator Grzegorz Bierecki. To jest praca kuluarowa, która polegała na udowodnieniu, że nasza lokalizacja jest ważniejsza niż inne – podkreślił z kolei były prezydent miasta a obecnie poseł PiS Dariusz Stefaniuk. Od ostatnich wyborów poseł aktywnie wspiera starania senatora w parlamencie, a efekty ich działań będą widoczne już wkrótce.

Źródło: GDDKiA/podlaski.info Autor: GDDKiA/podlaski.info