Pandemia, triumf prezydenta, inwestycje dla regionu. Polityczne podsumowanie 2020 roku

Dla nas wszystkich ten rok był trudny. Codzienne zmagania z pandemią nie zatrzymały jednak zmiany, jaka dokonuje się na Południowym Podlasiu. Naszym zdaniem – zmiany dobrej, bardzo potrzebnej naszemu regionowi. Zapraszamy na polityczne podsumowanie 2020 roku.

 

ZARAZA Z CHIN

Mijający rok z całą pewnością zostanie zapamiętany jako czas pandemii. Czy zostawi ona trwałe ślady w naszym życiu? To raczej nieuniknione. Na razie trwa siłowanie się poszczególnych państw z koronawirusem. Polska wypada nieźle, zwłaszcza na tle państw południowoeuropejskich czy Beneluksu. Rząd stawia teraz na program szczepień, które wydają się być jedyną drogą, by wreszcie wyjść z tego koszmaru. Uruchamiane są też kolejne tarcze antykryzysowe, skutecznie chroniące gospodarkę. Między innymi dzięki temu bezrobocie na razie znacznie nie wzrosło a perspektywy wzrostu na 2021 rok rysują się przyzwoicie. Eksperci podkreślają, że jeśli szczepienia pójdą sprawnie, normalność powinna wrócić w 2022 roku. Oby!

CZYTAJ TAKŻECzy szczepionka będzie działać na mutacje koronawirusa? Generał Gielerak o faktach i mitach o szczepieniach [CIEKAWE VIDEO]

ZWYCIĘSTWO ANDRZEJA DUDY

Znowu miał przegrać i znowu wygrał. Elity nie dawały szans prezydentowi Andrzejowi Dudzie, a on pokazał, jak się zwycięża – mimo, że warunki kampanii były fatalne. Zmiana terminu wyborów, pandemia, niewyobrażalne wręcz ataki liberalnych mediów – prezydentowi naprawdę nie było łatwo. Andrzej Duda wygrał, bo dotrzymał słowa i zrealizował większość zapowiedzi z poprzedniej kampanii. Wygrał, bo Polacy nie chcą lewicowej rewolucji. I wreszcie: Andrzej Duda zwyciężył, bo jest prezydentem mieszkańców Białej Podlaskiej, Radzynia, Parczewa, Terespola i innych miejscowości, które koalicja PO-PSL traktowała jako „Polskę B”. W naszym regionie prezydent zwyciężył pewnie w każdej gminie.

CZYTAJ TAKŻE: Obroniliśmy Polskę! Andrzej Duda wygrywa wybory prezydenckie

POLECAMY: Andrzej Duda: W Białej Podlaskiej też jest Polska!

 

WOJSKO WRACA DO NAS

Naprawiana jest fatalna decyzja Bronisława Komorowskiego. Powrót wojska do Białej Podlaskiej wpłynie ożywczo na rozwój miasta, podniesie też zdecydowanie znaczenie całego regionu. To oczywiście także bardzo istotny ruch o znaczeniu strategicznym, który przyczyni się do poprawy bezpieczeństwa naszej Ojczyzny – mówił w 2019 roku senator Grzegorz Bierecki, jeden z najwytrwalszych orędowników powrotu armii na Południowe Podlasie.

Rok 2020 był zwieńczeniem tych starań. Trwają nabory do 1. Warszawskiej Brygady Pancernej, której żołnierze będą stacjonowali w Białej Podlaskiej. Wojsko prowadzi też prace, dzięki którym teren dawnego lotniska zostanie zaadaptowany na potrzeby garnizonu. Obietnice zostały dotrzymane, region otrzymał wielką szansę na rozwój. Trzeba z niej dobrze skorzystać!

CZYTAJ WIĘCEJ: Czołgi na dobre wracają do Białej Podlaskiej. Wojsko szuka chętnych do służby

AUTOSTRADA I VIA CARPATIA

Inni tylko mówili, rządy prawicy: zrobiły. Już powstaje autostrada A-2 do Białej Podlaskiej i granicy państwa. Rozstrzygane są także kolejne przetargi, dzięki którym niebawem powstanie Via Carpatia, wielki szlak komunikacyjny łączący północ i południe Europy. Miliony podróżnych i potężny tranzyt towarów będą szły przez Radzyń i Międzyrzec Podlaski.

Na Południowym Podlasiu autostrada A2 przetnie się ze szlakiem Via Carpatia. Będzie to jeden z najważniejszych węzłów drogowych tej części Europy. Szanse rozwojowe, jakie idą za inwestycjami drogowymi są bardzo obiecujące i Polska wreszcie zaczyna wykorzystywać swój potencjał w tym zakresie – zaznaczał podczas jednej z konferencji prasowych Rafał Weber, sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury. Trudno nie przyznać mu racji.

CZYTAJ WIĘCEJ: PiS dotrzymuje obietnic. Minister Adamczyk: każdy region zasługuje na skomunikowanie

POLECAMY TAKŻE: Autostrada coraz bliżej Białej Podlaskiej!

 

KOLEJĄ DO PARCZEWA

Można? Można! Wystarczy chcieć i z determinacją dążyć do celu. Zgodna współpraca lokalnych samorządowców, władz województwa i PKP a także mocne wsparcie od parlamentarzystów PiS z senatorem Grzegorzem Biereckim i posłem Dariuszem Stefaniukiem na czele dały piękny efekt: Parczew na stałe został wpisany w plany rozwojowe polskich kolei. Po pierwsze, nikt już nie mówi, by likwidować połączenie z miastem rządzonym przez Pawła Kędrackiego. Po drugie: dzięki przyznanemu przez Urząd Marszałkowski unijnemu dofinansowaniu ruszyła modernizacja trasy Parczew-Lubartów. Po trzecie: Parczew będzie częścią Lubelskiej Kolei Aglomeracyjnej, która umożliwi szybki i sprawny dojazd do stolicy województwa, ale tez Kraśnika, Puław czy Chełma. Cała naprzód!

CZYTAJ WIĘCEJ: Lubelska Kolej Aglomeracyjna połączy Parczew z Lublinem

NASZ CZŁOWIEK SZEFEM SEJMIKU

O tym, że Południowe Podlasie jest coraz bardziej doceniane politycznie świadczy wybór Jerzego Szwaja na przewodniczącego Sejmiku Województwa Lubelskiego. Szwaj to znany weterynarz z Parczewa i ceniony za stałość w poglądach wieloletni działacz PiS. Cechą podkreślaną przez wszystkich, którzy Pana Jerzego znają, jest jego skromność, takt i klasa. I właśnie w ten sposób – spokojnie, merytorycznie i konkretnie – prowadzi on prace Sejmiku. Pierwszy rok przewodniczącego można uznać za spory sukces. Brawo!

CZYTAJ WIĘCEJJerzy Szwaj: Wspólnie wygramy z kryzysem, przetrwamy ten trudny czas

 

MISTRZ MA SWOJĄ ŁAWECZKĘ

Symbole są ważne, bo budują tożsamość wspólnoty. Ci, którzy śmieją się z historii czy szydzą ze stawiania pomników sami z tej wspólnoty się wykluczają. Dlatego trzeba docenić kompromis, jaki udało się zawiązać wokół uhonorowania w Białej Podlaskiej jednego z najlepszych jej synów: maestro Bogusława Kaczyńskiego. Ławeczka mistrza stanęła w Parku Radziwiłłowskim, niedaleko bialskiego amfiteatru. Uroczystego odsłonięcia pomnika, którego autorem jest wybitny rzeźbiarz Stanisław Milewski, dokonali inicjator przedsięwzięcia senator Grzegorz Bierecki i wiceprezydent Białej Podlaskiej Maciej Buczyński. Obelisk został bardzo ciepło przyjęty przez bialczan, którzy nazywają go swojsko „ławeczką Bogusia”.

CZYTAJ TAKŻE:  Odsłonięto ławeczkę Mistrza!

 

PIENIĄDZE NA PAŁAC POTOCKICH

Na koncie miasta są już 4 miliony złotych, które Radzyń pozyskał w części konkursowej Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych dla województwa lubelskiego. W ten sposób pęcznieje skarbiec, z którego sfinansowana zostanie rewitalizacja centrum miasta i Pałacu Potockich. Całość prac ma kosztować ponad 28 mln 361 tys. zł, z czego 21,5 mln zł przyznano już wcześniej miastu z RPO i budżetu państwa.

– Moi poprzednicy mówili, że się nie da wyremontować tego pałacu. A jednak, uda się i to szybko. Pieniądze po podpisaniu umowy należą już do miasta. Pan burmistrz musi z nich zrobić dobry użytek, by Radzyń Podlaski był na mapie peregrynacji wszystkich Polaków i  nie tylko. Bierzmy się do roboty – mówił podczas uroczystego podpisania umowy marszałek województwa Jarosław Stawiarski.

CZYTAJ WIĘCEJ: To się nazywa spełnianie obietnic! Jest umowa na rewitalizację Pałacu Potockich

WŚCIEKŁOŚĆ I DEWASTACJE

Co miała do zaproponowania w minionym roku opozycja? Jakimi sukcesami mogą się pochwalić politycy reprezentujący na Południowym Podlasiu liberalną i lewicową część sceny politycznej?

No właśnie… Dużo propagandy, sporo skandali i bardzo mało konkretnej pracy. Z 2020 roku zapamiętamy z pewnością bulwersujące sceny z proaborcyjnych demonstracji, w których ochoczo uczestniczyli burmistrz Międzyrzeca Podlaskiego Zbigniew Kot i prezydent Białej Podlaskiej Michał Litwiniuk. Było mnóstwo obelg, wulgaryzmów oraz, co najgorsze, przemocy. Zdewastowane zostało m.in. biuro polityków PiS przy ul. Francuskiej w Białej Podlaskiej. To wielki wstyd dla każdego, kto brał udział w haniebnych wystąpieniach pod hasłem „Wyp…” i „Jeb… PiS”.

Oby w nowym, 2021 roku takiego chamstwa, agresji i bezmyślności było jak najmniej. Czego sobie i Państwu serdecznie życzymy.

Redakcja podlaski.info

Źródło: podlaski.info Autor: red.
Fot. archiwum