W Radzyniu więcej światła. Inwestycja za prawie 3 miliony

Trwa wymiana lamp ulicznych w Radzyniu Podlaskim. – Jeśli utrzyma się taka pogoda jak obecnie, lampy zostaną wymienione w ciągu 1-1,5 miesiąca – zapewnił podczas ostatniej sesji rady miasta burmistrz Jerzy Rębek.

Prowadzenie takich prac możliwe jest tylko przy dodatniej temperaturze.

System nie został jeszcze skonfigurowany, stąd lampy, które już zostały wymienione, jeszcze nie świecą tak, jak byśmy oczekiwali. W związku z tym proszę o cierpliwość – wyjaśnił burmistrz Jerzy Rębek. – Natężenie światła na poszczególnych odcinkach drogi będzie regulowane przez system sterowania – dodał.

Przypomnijmy, że inwestycję realizuje firma Pollight z Warszawy. Koszt projektu to 2 mln 819 tys. zł, z czego 2 mln 91 tys. zł pochodzi z dotacji unijnej. Reszta pochodzić będzie z pożyczki pozyskanej z NFOŚiGW na sfinansowanie wymiany oświetlenia.

Radzyńscy urzędnicy podkreślają, że oświetlenie ledowe jest energooszczędne – obecnie roczny koszt oświetlenia miasta wynosi ok. 800 tys. zł, oszczędności z tego tytułu wyniosą  kilkaset tysięcy złotych rocznie, więc pożyczka zostanie spłacona z tych oszczędności. Lampy ledowe mają też dłuższą żywotność niż sodowe, dają równomierne, mocniejsze światło.

Efektem będzie poprawa bezpieczeństwa na ulicach miasta, co jest szczególnie ważne w okolicach przejść dla pieszych – zapowiadają władze Radzynia.

Źródło: radzyn-podl.pl Autor: red.
Fot. radzyn-podl.pl