Magiczna moc bajek. Przedszkolaki z Borek uczą się wartości

Przedszkolaki rozpoczęły swoją przygodę z międzynarodowym projektem czytelniczym ,, Magiczna moc bajek’’ w październiku poprzez realizację zadań z modułu I: Szacunek:

1. Szanuję siebie, dbam o swoje dobre imię, zdrowie, samopoczucie – szanuję innych traktując ich grzecznie, z troską o ich uczucia i dobro. Dzieci stworzyły Kodeks Dobrego Zachowania.

2. Klucze dobrego zachowania – kiedy, jak i dlaczego mówię proszę, przepraszam, dziękuję. Przedszkolaki wysłuchały opowiadania o niegrzecznym Pawełku oraz zapoznały się z wierszem A. Gałas pt.,, Trzy magiczne słowa’’, z którego dowiedziały się w jakich sytuacjach używać powyższych słów.

3. Zapoznaliśmy się z postacią Misia Uszatka. Wspólnie obejrzeliśmy bajkę pt. ,, Ratownicy’’ oraz omówiliśmy cechy charakteru misia. Dodatkowo dzieci wykonały pracę plastyczną przedstawiającą naszego bohatera.

W listopadzie skupiliśmy się na zadaniach z modułu II: Przyjaźń i Miłość:

1. Przepis na Przyjaźń – dzieci wykonały drzewo przyjaźni.

2. Wykonana została praca plastyczna – Serduszko dla Przyjaciela.

3. Dzieci poznały swoje prawa oraz wykonały plakat „Prawa dziecka”.

4. Zapoznały się z milutkim czworonogiem, z pieskiem o imieniu Reksio oraz z jego przyjacielskim stosunkiem do świata ludzi i zwierząt. Dzieci obejrzały bajeczki pt.,, Reksio ratownik’’ i ,, Reksio kompan’’. Omówiły cechy dobrego przyjaciela wykonując plakat oraz malując sylwetę pieska.

W III module, który był przypisany na grudzień, zagadnienia dotyczyły tolerancji i sprawiedliwości. 1 . Wspólnymi siłami stworzyliśmy poradnik savoir-vivre wobec osób niepełnosprawnych oraz wykonaliśmy pracę plastyczną ukazującą dzieci na wózkach, które wcale nie muszą być szare i smutne. Wręcz przeciwnie, kolorowe koła sprawiają, że buzia sama się uśmiecha.

2. Tolerancja zbliża ludzi: przedszkolaki poznały wartość jaką jest tolerancja i akceptacja. Dowiedziały się, jak należy zachować się widząc osobę niepełnosprawną, rozmawialiśmy również o tym, że każdy z nas jest taki sam i wszyscy chcemy być tak samo szczęśliwi. Dzieci wykonały plakat w formie kwiatka, na którym umieściły słowa, które kojarzą się im z tolerancją.

3. Poznały bohaterów kolejnej dobranocki z dawnych lat pt. ,, Porwanie Baltazara Gąbki’’. Omówiły przy tym cechy charakteru poznanych postaci. Zrozumiały, że w życiu należy być tolerancyjnym i sprawiedliwym. Na koniec dzieci rozcinały i układały puzzle z bohaterami bajki.

 

Źródło: gmina Borki Autor: Agnieszka Górna