Sprawdź, gdzie i kiedy możesz w Radzyniu oddać krew

Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Lublinie, Oddział Rejonowy PCK w Radzyniu, Sanktuarium MBNP, Spółdzielcza Mleczarnia „Spomlek” oraz Radzyński Ośrodek Kultury zachęcają do udziału w terenowych akcjach poboru krwi. W 2021 r. odbędzie się ich 16.

Oddawanie krwi jest całkowicie bezpieczne, ponieważ do pobierania używany jest wyłącznie jałowy sprzęt jednorazowego użytku. Przed każdym oddaniem krwi u dawcy wykonywane są badania laboratoryjne i badania lekarskie, na podstawie których dawca jest kwalifikowany do oddania krwi. Jeden dawca może oddać jednorazowo tylko 450 ml. Kobiety mogą oddawać krew 4 razy w ciągu roku, a mężczyźni 6 razy – jednak nie częściej niż co 8 tygodni.

Na krew czekają chorzy oraz poszkodowani w nieszczęśliwych wypadkach. Jest wiele chorób, które leczy się uzupełniając brakujące elementy krwi. Krwotoki, przeszczepy organów, choroby hematologiczne wymagają przetaczania składników krwi. Podczas zabiegów chirurgicznych, kiedy ubytek krwi jest duży, często potrzebna jest transfuzja. Jednym źródłem krwi jest wtedy zdrowy człowiek.

W 2021 roku w Radzyniu krew będzie można oddawać przy Sanktuarium Matki Boskiej Nieustającej Pomocy w terminach: 14 stycznia, 11 marca, 6 maja, 1 lipca, 26 sierpnia, 21 października i 16 grudnia. Natomiast przy Spółdzielczej Mleczarni „Spomlek” akcje odbędą się: 11 lutego, 8 kwietnia, 10 czerwca, 5 sierpnia, 30 września i 25 listopada. Nowością w tym roku są trzy akcje organizowane na pl. Wolności – 25 lutego, 22 lipca i 9 września.

Za każdym razem zbiorki będą się odbywały w godz. od 8.30 do 12.00.