Dziś rusza u nas wielkie testowanie na COVID-19. Pobiorą wymazy od prawie 10 tys. osób

Jeśli chcemy, żeby dzieci wróciły do szkół, musimy zadbać o bezpieczeństwo ich pracownikom. Taki cel przyświeca badaniom przesiewowym nauczycieli, które ruszają dziś także w naszym regionie. Uruchomiono tu w sumie 107 punktów, gdzie można zrobić bezpłatne badania.

63 punkty umiejscowiono w Białej Podlaskiej i powiecie bialskim, 16 punktów jest do dyspozycji nauczycieli klas I-III i innych pracowników szkół w powiecie parczewskim a 28 punktów przygotowano w powiecie radzyńskim.

W naszym regionie ponad 9300 osób zadeklarowało chęć wzięcia udziału w badaniach – powiedziała na antenie Radia Lublin rzecznik prasowy Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Lublinie Katarzyna Wnuk. – Jest to jeden z elementów, który wspomoże powrót zajęć klas 1-3. Jeśli Państwo będziecie zdrowi, to normalnie wracamy do swoich obowiązków. Takie badania przesiewowe również pomogą nam ewentualnie zlokalizować osoby, które mogą w tym momencie przechodzić zakażenie koronawirusem bezobjawowo – dodaje.

Dokładny terminarz badań oraz listę punktów z naszego regionu można znaleźć pod tym linkiem: https://www.gov.pl/web/wsse-lublin/badania-przesiewowe-wsrod-nauczycieli

Jak podkreśla ministerstwo edukacji powrót uczniów klas I-III do szkół będzie możliwy jedynie w reżimie sanitarnym.

– Wspólnie z GIS i MZ przygotowaliśmy wytyczne dla szkół. Opracowane zasady mają na celu przede wszystkim zwiększenie bezpieczeństwa. Wytyczne te, w dużej mierze opierają się na zapisach znanych już np. z września 2020 r. Znajdują się w nich rekomendacje dotyczące zasad organizacji zajęć, higieny, czyszczenia i dezynfekcji pomieszczeń oraz powierzchni, organizowania gastronomii czy postępowania w przypadku podejrzenia zakażenia u pracowników szkoły – informują przedstawiciele resortu.

TESTY PRZESIEWOWE

Badania będą dobrowolne i bezpłatne. Mogą się na nie zgłosić się nie tylko nauczyciele, ale również pracownicy szkoły, tj.: obsługa administracyjna, kierownictwo szkoły, personel sekretariatu, personel pomocniczy, personel odpowiedzialny za funkcjonowanie techniczne szkoły, personel sprzątający, a także personel wykonujący bieżące prace naprawcze na terenie szkoły.

Za pośrednictwem kuratoriów oświaty i Wojewódzkich Stacji Sanitarno-Epidemiologicznych zebrano informacje o zapotrzebowaniu na testy.

Powiatowe Stacje Sanitarno-Epidemiologiczne zbierały listy imienne i oświadczenia od każdego zainteresowanego badaniem o wyrażeniu zgody na przetwarzanie danych osobowych oraz na badanie. Każdy nauczyciel i pracownik szkoły, który zgłosił się do badania otrzyma odpowiednie skierowanie. Z ostatnich danych wynika, że do udziału w testach w całym kraju zgłosiło się ok. 165 tys. osób. Badania będzie można zrobić w 600 punktach wymazowych na terenie kraju. Wspomagać akcję będzie 130 zespołów Wojsk Obrony Terytorialnej.

Źródło: MEN/Radio Lublin Autor: red.
Fot. Fratria