NASZ NEWS. Sąd: „Nie” dla ułaskawienia przestępcy seksualnego z bialskiego szpitala

Bialski Sąd Rejonowy zaopiniował negatywnie prośbę u ułaskawienia Macieja T., znanego lekarza ze szpitala w Białej Podlaskiej – dowiedzieliśmy się w lubelskim Sądzie Okręgowym. Uzasadnienie? Jeszcze go nie znamy, bo przedstawiciel bialskiego sądu nie był w stanie przygotować nawet kilku zdań odpowiedzi dla naszego portalu.

Przypomnijmy: Maciej T., do niedawna pracownik oddziału neonatologii szpitala w Białej Podlaskiej, podwładny i bliski współpracownik Riada Haidara został prawomocnie skazany na dwa lata więzienia i trzy lata wykonywania zawodu. Sąd w Białej Podlaskiej okazał duże zrozumienie dla problemów przestępcy seksualnego, bo zgodził się na odroczenie wykonania kary do kwietnia przyszłego roku ze względu na sytuację życiową Macieja T.

Jakby tego było mało, Maciej T. zwrócił się o… prezydencki akt łaski. Procedura wygląda w ten sposób, że wniosek opiniuje najpierw sąd, który wydał wyrok w pierwszej instancji. Tu opinia Sądu Rejonowego w Białej Podlaskiej była negatywna.

Szczegółów nie znamy, bo mimo wielokrotnych pytań nie otrzymaliśmy żadnej odpowiedzi z bialskiego SR. Fakt, że decyzja była negatywna potwierdzono nam dopiero w Sądzie Okręgowym w Lublinie.

„Uprzejmie informuję, iż z informacji  II Wydziału Karnego wynika, że odpowiedź na Pana e-maila zostanie udzielona w dniu jutrzejszym. Pani sędzia w dniu dzisiejszym od rana orzeka na sali rozpraw” – napisała do nas starszy inspektor Marzena Kostusik z bialskiego sądu.

Kiedy tylko zdobędziemy więcej informacji, będziemy się nimi dzielić z naszymi Czytelnikami.

CZYTAJ TAKŻEMaciej T. chce ułaskawienia! Czy skazany za skrzywdzenie dziewczynki lekarz uniknie kary?

Przypomnijmy, że do wstrząsających wydarzeń doszło latem 2018 roku. Od początku świadomie unikaliśmy podawania szczegółów przestępstwa ze względu na dobro pokrzywdzonej dziewczynki.

W wyroku, który w marcu 2020 roku zapadł za zamkniętymi, drzwiami bialski sąd przyznał, że „w okresie od 15 lipca 2018 roku do dnia 19 lipca 2018 roku w miejscowości (…) i (…), woj. (…), w krótkich odstępach czasu w wykonaniu z góry powziętego zamiaru wielokrotnie kontaktował się z małoletnią (…) za pośrednictwem portalu internetowego (…) i składał jej propozycje obcowania płciowego, poddania się i wykonania innych czynności seksualnych oraz zmierzał do ich realizacji, a nadto w dniach 15 lipca 2018 roku, 17 lipca 2018 roku i 19 lipca 2018 roku doprowadził ją do poddania się innym czynnościom seksualnym (…), zaś w dniach 17 i 19 lipca 2018 roku doprowadził do wykonania przez nią innych czynności seksualnych (…), to jest czynu wyczerpującego dyspozycję art. 200 § 1 kk w zb. z art. 200a § 2 kk w zw. z art. 11 § 2 kk w zw. z art. 12 § 1 kk”.

Maciej T. złożył apelację, ale Sąd Okręgowy wyrok podtrzymał. Wtedy lekarz poprosił Sąd w Białej Podlaskiej o odroczenie wykonania kary na okres 6 miesięcy. Sąd, ku zdziwieniu wielu komentatorów, przystał na prośbę seksualnego przestępcy. Teraz jednak negatywnie zaopiniował wniosek o łaskę, jaki złożył Maciej T. Zgodnie z procedurą to pierwszy etap w procesie, którego finałem mogłoby być ułaskawienie skazanego.

Maciej T., lekarz zajmujący się noworodkami na oddziale neonatologicznym bialskiego szpitala, był przez wiele lat bliskim współpracownikiem ówczesnego ordynatora tego oddziału Riada Haidara.

Maciej T. był prawą ręką Haidara. Ordynator nie krył się z wielką sympatią czy nawet przyjaźnią, jaką darzył swego współpracownika – mówi nam jeden z pracowników szpitala.

Maciej T. został zatrzymany przez policję. Prokuratura przedstawiła mu zarzut obcowania z małoletnią. O sprawie napisały lokalne media (w tym nasz portal). Mimo tego zwyrodnialec wciąż spokojnie pracował u boku Riada Haidara na oddziale!

Nie uciekam od słów prawdy. Jest pracownikiem szpitala, pracuje u mnie na oddziale – mówił wówczas Riad Haidar. Podkreślał, że zachowanie podwładnego jest przez niego „obserwowane” i że na oddziale nie ma kontaktu z dziećmi – poza badaniem noworodka po porodzie rzecz jasna…

Haidar twierdził, że Maciej T. jest świetnym lekarzem, zasługującym nie tylko na pochwały, ale i na premie. Obecny poseł Koalicji Obywatelskiej szedł też dalej, chwaląc osobiste przymioty T.

Jest dobrym mężem, troskliwym ojcem, ma dziecko, które ma 5 miesięcy… – mówił w 2019 roku Riad Haidar. Jakby nic się nie stało, razem z kolegą przygotował jeszcze kolejny finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, której Maciej T. był wielkim fanem i współorganizatorem „orkiestrowych” działań w bialskim szpitalu.

Po tym, jak zapadł prawomocny wyrok, wielokrotnie pytaliśmy Haidara o komentarz do tej sprawy. Udzielił go dopiero niedawno, ani słowem nie potępiając Macieja T.

WIĘCEJ O TYM:  TYLKO U NAS. Haidar nie potępił przestępcy seksualnego!

Źródło: podlaski.info Autor: red.
Fot. FB