Autostrada A2 powstanie do 2025 roku i zakończy realizację inwestycji autostradowych w Polsce – powiedział minister infrastruktury Andrzej Adamczyk podczas konferencji poświęconej przetargowi na projekt odcinka A2 Biała Podlaska-granica państwa.
To bez wątpienia ogromny sukces naszych parlamentarzystów na czele z senatorem Grzegorzem Biereckim. Można powiedzieć, że od wielu lat, rozbudowa autostrady była jego „oczkiem w głowie”. Senator odbył dziesiątki spotkań oficjalnych i kuluarowych, podczas których przekonywał, jak ważna dla naszego regionu jest ta inwestycja. – To dla nas szansa na prawdziwy skok cywilizacyjny – mówił w jednym z wywiadów.
Autostrada to szansa na tysiące nowych miejsc pracy, rozwój przemysłu i turystyki. Jej budowa da ogromny impuls, na którym skorzystamy wszyscy.
Jak zauważył Tomasz Żuchowski, p.o. Generalnego Dyrektora Dróg Krajowych i Autostrad, docelowo autostrada A2 będzie miała ponad 600 km. „Myślę, że wszyscy czekają, aż zepnie wschód z zachodem czy zachód ze wschodem” – dodał. Przypomniał, że spośród blisko 4,3 tys. km wszystkich dróg szybkiego ruchu autostrady stanowią 1,7 tys. km.
Przypomnijmy, że w grudniu Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA) ogłosiła przetarg na projekt 32-kilometrowego odcinka autostrady A2 od Białej Podlaskiej do granicy z Białorusią (lubelskie). Dla tej inwestycji wydana jest już decyzja środowiskowa, która jest ważna do lutego 2022 r., dlatego ten odcinek trasy będzie realizowany w sposób tradycyjny – w systemie „buduj”. Termin składania ofert został wyznaczony na 3 lutego 2021 r., a podpisanie umowy z wykonawcą planowane jest na maj 2021 r.
Dyrektor warszawskiego oddziału GDDKiA Jarosław Wąsowski powiedział, że ma to być droga dwujezdniowa z dwoma pasami ruchu i rezerwą pod trzeci pas. Zaprojektowany zostanie węzeł drogowy Dobryń oraz parking buforowy dla pojazdów ciężarowych oczekujących na odprawę celną na terminalu Koroszczyn, do wykorzystania w przypadku dużej kolejki na przejściu granicznym w Kukurykach.
„Planujemy, że w maju tego roku podpiszemy umowę na realizację tego przedsięwzięcia, później nastąpi okres projektowania, tak aby uszczegółowić wszystkie rozwiązania i wykonać projekt budowlany. Chcielibyśmy, aby najpóźniej w styczniu 2022 r. złożyć wniosek o uzyskanie ZRID (pozwolenie na budowę – PAP) i uzyskać ten ZRID w pierwszej połowie roku 2023” – dodał Wąsowski
Jesienią ubiegłego roku zostały ogłoszone przetargi na zaprojektowanie i budowę czterech odcinków A2 między Siedlcami a Białą Podlaską, o łącznej długości 63 km. Mają to być drogi dwujezdniowe, o dwóch pasach ruchu w każdą stronę, z rezerwą pod trzeci pas.
W sierpniu ub. roku oddany został do użytku ponad 15-kilometrowy odcinek A2 pomiędzy węzłem Lubelska a obwodnicą Mińska Mazowieckiego. Wiosną zawarte zostały kontrakty na dwa kolejne odcinki autostrady: pomiędzy węzłami Kałuszyn i Groszki oraz Gręzów i Siedlce Zachód. Przewidywany termin ukończenia prac to jesień 2023 r. W przypadku środkowego odcinka, węzeł Groszki-węzeł Gręzów, w grudniu wybrano najkorzystniejszą ofertę w przetargu na projekt i budowę.
„Cały przebieg autostrady, jeśli chodzi o teren woj. mazowieckiego i lubelskiego, można powiedzieć, że znajduje się w realizacji, w różnym stopniu zaawansowania, przygotowania” – dodał Wąsowski.
📣@GDDKiA prowadzi postępowanie przetargowe na wybór wykonawcy projektu odcinka autostrady #A2🛣 od Białej Podlaskiej do granicy z Białorusią.
Więcej➡ https://t.co/AVBfSDycRY#ŁączymyPolskę pic.twitter.com/78fJZYRdry— Ministerstwo Infrastruktury (@MI_GOV_PL) January 12, 2021