Wyjątkowa nowenna w sanktuarium w Pratulinie

Już 14 stycznia w sanktuarium w Pratulinie rozpocznie się nowenna poprzedzająca poprzedzająca wspomnienie Błogosławionych Męczenników Podlaskich, które przypada 23 stycznia. Jak dowiadujemy się na stronie Katolickiego Radia Podlasie „tegoroczną nowennę prowadzą księża, którzy w tym roku przeżywają 20-lecie przyjęcia święceń kapłańskich.Z powodu pandemii nowenna będzie miała inny przebieg niż w poprzednich latach.

Kustosz Sanktuarium ks. kan. Jacek Guz zachęcał na antenie radia  wszystkich czcicieli bł. Męczenników Podlaskich, aby tym razem pozostali w swoich domach i łączyli się z sanktuarium duchowo, za pośrednictwem Katolickiego Radia Podlasie. – Każdego roku gromadzimy się w tych styczniowych dniach by zaczerpnąć z dziedzictwa naszych ojców to co jest najcenniejsze – światło naszego życia i wiary –  zaznaczył Kustosz. Przez te spotkania nowennowe transmitowane przez Katolickie Radio Podlasie, chcemy nas, współcześnie żyjących wzruszyć ich świadectwem i prosić przez ich orędownictwo o umocnienie w wierze, nadziei i miłości. Niestety, z powodu epidemii i związanych z nią obostrzeń wprowadzonych przez władze państwowe, nie możemy teraz zaprosić do naszej świątyni zbyt wielu osób. Przed relikwiami będą obecni tylko nasi parafianie. To oni będą reprezentować wszystkich pielgrzymów – mówił w rozmowie z rozgłośnią  ks. kan. Jacek Guz.

Modlitwa będzie transmitowana codziennie od 19:30 do 21.00. Można jej słuchać na częstotliwościach 101,7 i 106 FM.

Brak możliwości otwartego uczestnictwa to nie jedyny powód wyjątkowości tegorocznej nowenny.

– Nowenna do błogosławionych Męczenników Podlaskich w tym roku jest też wyjątkowa, nie z powodu panującej epidemii i obostrzeń, ale przede wszystkim dlatego, że 25 lat temu Papież Jan Paweł II, 6 października dał nam przywilej czczenia Wincentego Lewoniuka i jego 12 towarzyszy. Chcemy zatem przez przygotowanie nowennowe rozpocząć wielkie dziękczynienie Panu Bogu i ludziom za wyniesienie na ołtarze Męczenników Podlaskich. W ten sposób chcemy rozpocząć 23 stycznia wielką nowennę prowadzoną przez 9 miesięcy w każdej parafii diecezji siedleckiej oraz podjąć formację mężczyzn tworzących się w diecezji w Bractwie Strażników Kościoła” – podkreśla opiekun sanktuarium