NASZ NEWS. Jeszcze w tym tygodniu warunkowa umowa kupna lotniska w Gdyni. Firma z Białej będzie musiała uruchomić loty, inaczej może stracić miliony

Sensacyjna transakcja staje się faktem! Firma INBAP Intermodal z Białej Podlaskiej kupuje lotnisko w Gdyni. – Z informacji uzyskanych od syndyka wynika, iż w tym tygodniu planowane jest zawarcie umowy warunkowej sprzedaży przedsiębiorstwa – powiedział nam sędzia Łukasz Zioła z Sądu Okręgowego w Gdańsku. Dodaje jednak, że umowa przeniesienia własności „zostanie zawarta z nabywcą przedsiębiorstwa po uzyskaniu przez niego stosownych zaświadczeń wymaganych prawem lotniczym”.

O sprawie zakupu przez znaną u nas, ale nie kojarzoną w żaden sposób lotnictwem spółkę INBAP Intermodal lotniska w Gdyni-Kosakowie pisaliśmy wczoraj. Lotnisko sprzedawał syndyk masy upadłościowej. Inwestycja w nowoczesny port lotniczy, jaką przeprowadziło m.in. miasto Gdynia, okazała się niewypałem – zakwestionowała ją Komisja Europejska, cofając środki na budowę.

CZYTAJ TEŻTYLKO U NAS. Firma z Białej kupiła lotnisko w Gdyni, teraz może mieć problem. Nowe informacje o sensacyjnej transakcji

INBAP, znany w Białej Podlaskiej m.in. z Centrum Handlowego Rywal był jedynym oferentem w przetargu. Złożył ofertę opiewającą na 8 mln 666 tys. złotych i, rzecz jasna, wygrał.

Co INBAP z Białej Podlaskiej chce robić na lotnisku w Gdyni? Firma nie zdradza szczegółów, nie odpowiedziała też dotychczas na nasze pytania. Wiadomo, że jej przedstawiciele rozmawiali o tym z władzami Gdyni.

– Firma Inbap formalnie nie miała obowiązku wyjaśniać Miastu, jakie ma plany, jednak ze względu na wagę tej sprawy, poprosiliśmy o spotkanie – powiedziała nam Katarzyna Gruszecka-Spychała. – W czasie telekonferencji prezes tej spółki stwierdził, że zamierza prowadzić tam m.in. działalność transportową-logistyczną opartą na General Aviation, tj. ruchu małych samolotów.

Co się stanie, jeśli INBAP nie uruchomi lotniska?

– Warto podkreślić, że z umów zawartych m.in. z MON wynika, że prowadzenie działalności lotniczej jest tam konieczne, a jej nieusprawiedliwione zaniechanie lub zastąpienie inną działalnością poskutkuje rozwiązaniem umowy – mówi wiceprezydent Gdyni.

– W rozmowie podkreślaliśmy ten fakt, aby Inwestor miał pełną świadomość, że ewentualne sprzeczne z przeznaczeniem wykorzystanie gruntów lotniska może spowodować po jego stronie utratę wszystkich zainwestowanych środków – podkreśla Katarzyna Gruszecka-Spychała.

Wygląda na to, że formalności są bliskie końca.

– Z informacji uzyskanych od syndyka wynika, iż w tym tygodniu planowane jest zawarcie umowy warunkowej sprzedaży przedsiębiorstwa. Natomiast umowa przeniesienia własności zostanie zawarta z nabywcą przedsiębiorstwa po uzyskaniu przez niego stosownych zaświadczeń wymaganych prawem lotniczym – poinformował nas sędzia Łukasz Zioła, rzecznik prasowy ds. cywilnych Sądu Okręgowego w Gdańsku.

Na stronie INBAP Intermodal możemy przeczytać, że „największy na polskiej ścianie wschodniej, nowoczesny, w pełni funkcjonalny terminal przeładunkowy INBAP Intermodal powstanie na obszarze ponad 12 hektarów w Małaszewiczach Dużych. Jego działalność skupiać się będzie na przyjmowaniu, przeładunku oraz wysyłaniu przesyłek całopociągowych. Rozległy obszar inwestycji otworzy nieograniczone możliwości w przeładunku i składowaniu wszystkich rodzajów kontenerów”.

 

 

 

 

 

Źródło: podlaski.info Autor: red.
Fot. gdynia.pl