Pociągi pojadą przez woj. lubelskie 250 km na godzinę! Sporo zyska także nasz region

Od 2023 roku pociągi Intercity jeździć będą z prędkością nawet 250 kilometrów na godzinę. Jedną z takich superszybkich tras ma być ta wiodąca z Warszawy do Lublina. Mając na uwadze rozbudowę połączeń lokalnych (np. Parczew-Lublin) wszyscy zyskamy sporo czasu i będziemy mogli wygodniej podróżować do stolicy.

Dzięki nowej dziesięcioletniej umowie o świadczenie usług publicznych podpisanej między PKP Intercity a Ministerstwem Infrastruktury (MI), stanowiącej zabezpieczenie pod pozyskiwanie finansowania zewnętrznego oraz z udziałem środków własnych, przewoźnik przeznaczy ponad 19 mld zł na inwestycje taborowe, zwiększenie częstotliwości kursowania pociągów na głównych trasach, podnoszenie komfortu podróżowania, a także rozszerzanie dostępu do kolei.

CZYTAJ WIĘCEJLubelska Kolej Aglomeracyjna połączy Parczew z Lublinem

Komentując podpisanie umowy minister infrastruktury Andrzej Adamczyk zapowiedział m.in. zwiększenie częstotliwości przejazdów oraz skrócenie czasu podróży między głównymi ośrodkami miejskimi w kraju. Przy okazji wspomniał, że już w 2023 roku, po raz pierwszy w Polsce, pociągi będą mogły poruszać się z prędkością do 250 km/h.

Maciej Małecki, sekretarz stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych scharakteryzował podpisanie umowy między MI i PKP IC jako kolejną szansę na dalszy rozwój narodowego przewoźnika i wzmocnienie jego pozycji na konkurencyjnym rynku przewozów. Podkreślił też, że inwestowanie w koleje oznacza inwestycję w bezpieczeństwo oraz ekologię.

Jak powiedział Marek Chraniuk, prezes zarządu PKP Intercity S.A., w 2015 roku spółka przewiozła 30 mln pasażerów, ale w 2019 było ich już prawie 50 mln. Mimo pandemii koronawirusa w 2020 roku ruch pasażerski w sezonie wakacyjnym był mniejszy tylko o 30 proc.

– Na zakup i modernizację taboru w latach 2016 – 2020 udało się zakontraktować już 5 mld zł. Strategia PKP Intercity S.A. do 2023 roku zakłada 7 mld zł inwestycji. Dzięki podpisanej umowie uda się uzyskać do 2030 roku kolejne 19 mld zł. Aż 83 proc. naszych pasażerów bardzo pozytywnie wypowiada się o naszych przewozach – stwierdził Chraniuk.

CZYTAJ TAKŻE: Ważna zapowiedź ministra Adamczyka! Autostrada A2 powstanie do końca 2025 roku. Jest kolejny przetarg

Efektem modernizacji linii kolejowych ma być bogatsza oferta i większa częstotliwość połączeń PKP Intercity. Docelowo pociągi na trasach: Warszawa – Białystok, Warszawa – Lublin, Warszawa – Częstochowa, Poznań – Szczecin oraz Warszawa – Radom – Kielce – Kraków mają odjeżdżać co godzinę.

Prezes zarządu PKP Intercity S.A. poinformował, że spółka planuje wzrost liczby połączeń ze 120 tys. pociągów w 2021 roku do 196 tys. w 2030 roku (wzrost o ok. 64 proc.). Liczba pasażerów PKP Intercity w 2030 roku, według szacunków przewoźnika, ma się zwiększyć do poziomu około 74 mln. 2019 rok Spółka zakończyła z wynikiem 49 mln pasażerów, w minionym roku zaś, ze względu na pandemię, było to 27 mln pasażerów.

Inwestycje PKP Intercity zakładają zakup 38 składów wagonowych, piętrowych typu push-pull, wraz z 45 lokomotywami wielosystemowymi dostosowanymi do prędkości 200 km/h. Planowane jest też wzbogacenie taboru o 500 nowych wagonów dostosowanych do prędkości nie mniejszej niż 200 km/h i modernizację 500 wagonów kursujących z prędkością 160 km/h i 200 km/h.

 

Źródło: PAP Media Autor: red.
Fot. PKP Intercity