To już u nas prawdziwa plaga! Włamują się na Facebooka i wyciągają pieniądze „na BLIK”

Wystarczyło kilka dni, by do komendy policji w Białej Podlaskiej zgłosiło się siedem osób, którzy padli ofiarą internetowych złodziei. – Nie przekazujmy pieniędzy obcym osobom – apelują bialscy policjanci.

Sposób działania sprawców był zawsze taki sam. Włamują się na konto na Facebooku, podszywają się pod jego właściciela i wysyłają do znajomych prośbę o „szybką pożyczkę”, która natychmiast zostanie zwrócona. A żeby było jeszcze szybciej nie trzeba było nawet robić przelewu – podszywający się pod znajomego oszust prosił po prostu o wygenerowanie kodu BLIK w systemie płatności elektronicznej.

W dwóch przypadkach do komendy zgłosiły się osoby, które odpowiedziały na apel oszustów przekazując gotówkę. O tym, że nie korespondowały z właścicielami kont dowiedziały się niestety dopiero po przelaniu pieniędzy. Pokrzywdzeni stracili łącznie kwotę niemal 4,5 tysiąca złotych. Teraz sprawców szukają bialscy policjanci.

Przestrzegamy przed oszustami działającymi taką metodą. W przypadku otrzymania prośby o pożyczkę nie należy działać pochopnie i w emocjach Trzeba sprawdzić czy osoba, która do nas napisała lub której prośba dotyczy rzeczywiście potrzebuje naszej pomocy i najlepiej do tej osoby zadzwonić – mówi komisarz Barbara Salczyńska-Pyrchla.

Policja przypomina, że zasady ostrożności jeżeli ktoś nas prosi o pieniądze są zawsze takie same:

Nie przekazujemy pieniędzy obcym osobom;

Nie przesyłamy pieniędzy na podane przez obce osoby numery kont;

Nie podajemy nikomu danych do logowania na nasze konta bankowe;

Nie przekazujemy obcym osobom kodów do płatności mobilnych.

 

Źródło: lubelska.policja.gov.pl Autor: red.
Fot. Shutterstock