Więźniowie z Białej Podlaskiej uczą się, jak żyć po wyjściu na wolność

Państwo nie zostawia samym sobie więźniów osadzonym w Zakładach Karnych. Także przestępcy osadzeni w bialskim zakładzie karnym mogą liczyć na pomoc w resocjalizacji. Na stronie bialskiego ZK pojawił się właśnie ciekawy fotoreportaż pokazujący, jak osadzeni nabywają nowe umiejętności, by po odbyciu kary, móc wrócić do normalnego życia i pracy.

Trafienie za kratki dla wielu oznacza koniec dotychczasowego życia i stygmatyzację na dalszą jego część. Nie musi jednak tak być. Przekonują się o tym więźniowie osadzeni w bialskim Zakładzie Karnym, którzy biorą udział w programie POWER pn, zapewniającym podniesienie kwalifikacji zawodowych po wyjściu z więzienia. Dla osadzonych to realna szansa, że po wyjściu na wolność nie powrócą na przestępczą ścieżkę, a zaczną  normalnie funkcjonować w społeczeństwie. Uczą się nowych zawodów, które na wolności mają szanse zapewnić im utrzymanie i perspektywy. Kucharz, budowlaniec czy fryzjer, to zawody, które zawsze będą potrzebne. Człowiek potrzebuje zarówno jedzenia, jak i dachu nad głową. Część więźniów doskonale zdaje sobie z tego sprawę, stąd chętnie uczestniczy w kursach doszkalających. Oby był to dla nich początek nowego, często uczciwszego życia.

W 2020 roku w ramach projektu POWER pn- Podniesienie kwalifikacji zawodowych więźniów celem powrotu na rynek pracy, przeszkolono 48 osadzonych. Nowe umiejętności zawodowe pomogą wyjść z obszaru zagrożenia wykluczeniem społecznym i spowodują aktywne odnalezienie się na rynku pracy.