Bialska Samorządowa Karta Praw Rodzin zostanie doceniona? Dzięki radnym Zjednoczonej Prawicy jest szansa na pieniądze dla miasta

Ruszył program Samorząd Pro Familia – służący docenieniu działań prorodzinnych

Minister Rodziny i Polityki Społecznej ogłosiła konkurs Samorząd Pro Familia 2021, mający na celu docenianie prorodzinnych działań prowadzonych przez władze lokalne i ma inspirować do podejmowania oddolnych inicjatyw na rzecz rodziny.

Aby wziąć udział w Konkursie Samorząd Pro Familia należy do 31 marca 2021 nadesłać na adres [email protected] zgłoszenie wraz z wypełnioną ankietą oraz opisem długofalowej strategii działań podejmowanych przez samorząd w ramach polityki prorodzinnej. Dokumenty do pobrania na stronie Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej https://www.gov.pl/web/rodzina/dokumenty-konkursowe

Lista samorządów nominowanych do otrzymania nagrody zostanie ogłoszona na stronie internetowej Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej 7 maja 2021 r. Ogłoszenie wyników i wręczenie/przekazanie nagród laureatom nastąpi około 15 maja 2021 r., który jest Międzynarodowym Dniem Rodziny, nie później jednak niż do końca maja 2021.

Na konferencji prasowej minister Marlena Maląg podkreślała, że „polityka prorodzinna to inwestowanie w rodzinę, dlatego staramy się, aby polityka rządu była tworzeniem wspólnych działań, koalicją rządu, samorządów, organizacji pozarządowych i wielu ludzi dobrej woli, którzy chcą działać na rzecz rodzin”.

Samorządy mogą zgłaszać się do konkursu same lub za pośrednictwem organizacji działających na ich terenie, wypełniając specjalną ankietę aplikacyjną.

„W ankiecie będzie można zdobyć maksymalnie 100 punktów. Na podstawie ankiet odbędzie się pierwsza selekcja samorządów. Następnie kapituła, której przewodniczyć będzie przewodnicząca Rady Rodziny Dorota Bojemska wraz z czterema członkami Rady Rodziny, będzie tę ankietę oraz tzw. opisowe działania gminy oceniać i rekomendować do kolejnego etapu” – tłumaczyła Maląg.

Kierownictwo resortu rodziny spośród rekomendowanych samorządów wybierze te gminy, które zostaną nagrodzone w konkursie. Zwycięzcy będą znani w połowie maja.

Jak podkreśliła wiceminister Barbara Socha, samorządy są bardzo ważnym partnerem w szeroko rozumianej koalicji na rzecz rodzin; stanowią bardzo ważny element w działalności sfery publicznej, która ma „ogromny wpływ na to, w jakich warunkach funkcjonują polskie rodziny”.

„Dzisiaj widzimy możliwość prowadzenia bardzo intensywnej polityki prorodzinnej w ramach zadań własnych, jakie realizują samorządy, dlatego, że większość zadań własnych, które określa ustawa o samorządzie terytorialnym, ma wpływ na warunki życia rodzin” – przekonywała wiceszefowa MRiPS. W tym kontekście wskazała m.in. kształtowanie ładu przestrzennego, które stanowi „ogromne pole do popisu dla samorządów, jeżeli chodzi o wpływ na warunki życia rodzin”.

Według niej są samorządy, które realizują swoje zadania bardzo dobrze, w sposób służący rodzinom, ale są też takie, które „kierują się innymi celami”. W związku z tym – podkreśliła Socha – „chcemy tym konkursem wesprzeć i promować te gminy, które robią to w sposób prorodzinny, myślą o rodzinach prowadząc swoją politykę i te samorządy chcemy wyróżnić”.

Obok konkursu – jak zapowiedziała Socha – resort rodziny będzie realizował program pilotaży, w ramach którego pomoc ekspercką uzyskają gminy zgłaszające chęć tworzenia lokalnej strategii polityki prorodzinnej.