To kluczowa inwestycja dla naszego regionu! Największy w Europie park logistyczny powstanie w Małaszewiczach

– Największy w Europie park logistyczny powstanie na bazie znajdującego się w Małaszewiczach suchego portu kolejowego – powiedział na antenie Radia Lublin prezes firmy Cargotor Andrzej Sokolewicz. To bardzo dobra wiadomość dla całego regionu, choć najbardziej cieszą się w Terespolu, Zalesiu i Piszczacu, bo na terenie tych gmin zlokalizowane będzie przedsięwzięcie.

Andrzej Sokolewicz przypomniał, że z końcem ubiegłego roku Cargotor wystąpił z wnioskiem o pozwolenie na budowę. Jest już projekt budowlany i strategia działania – port ma obsługiwać handel prowadzony koleją z Chin i innych państw Azji do Unii Europejskiej.

To nie przypadek, że tak ambitne projekty ruszają u nas w czasie rządów Prawa i Sprawiedliwości. Rząd Zjednoczonej Prawicy stawia na rozwój wschodniej Polski, koncentrując się m.in. na infrastrukturze. Gdyby nie Via Carpatia, autostrada A-2 czy miliardowe inwestycje na kolei suchy port w Małaszewiczach nie miałby szansy na prowadzenie opłacalnej działalności.

– Od wielu lat przekonywałem, że Południowe Podlasie może być jednym z najszybciej rozwijających się regionów w kraju. To się zaczyna materializować, jesteśmy świadkami wielkiego przełomu. Via Carpatia jest szlakiem łączącym północ z południem Europy i ten szlak będzie wiódł przez Radzyń Podlaski. Małaszewicze mają szansę stać się największym hubem transportowym naszej części kontynentu. Dzięki A-2 Biała Podlaska zyskuje świetne skomunikowanie ze stolicą i resztą kraju. Ten infrastrukturalny szkielet przyciągnie ludzi, pieniądze i kolejne inwestycje – przekonywał w wywiadzie dla podlaski.info senator Grzegorz Bierecki. – Dziś naprawdę nie mówimy już o tym w kategoriach planów czy obietnic, tylko czegoś, co na naszych oczach przybiera materialny kształt. Teraz trzeba tylko konsekwencji, mądrości i współpracy, żeby zbudować bardzo trwały fundament pod piękną przyszłość naszej małej Ojczyzny – dodawał senator.

CZYTAJ WIĘCEJ: Senator Grzegorz Bierecki: „Jesteśmy świadkami wielkiego przełomu”

Prezes Cargotoru mówi o Małaszewiczach jako „kolejowej bramie do Europy”.

Jestem zdecydowany na wszystko, aby zbudować park logistyczny w Małaszewiczach. Dzięki temu przepustowość zwiększy się ponad czterokrotnie i będziemy mogli przyjmować wielokrotnie więcej składów kontenerowych z Chin, z których towary będą następnie transportowane wewnątrz Europy – podkreślał w Radiu Lublin Andrzej Sokolewicz.

Szacuje się, że inwestycję uda się zamknąć w koszcie 3 miliardów złotych. Będą to pieniądze państwa polskiego a także środki unijne.

CZYTAJ TAKŻE: Małaszewicze pokazują moc. Na horyzoncie Nowy Jedwabny Szlak.

 

Źródło: Radio Lublin Autor: red.
Fot. Cargotor