Marszałek z Platformy narzeka: PiS daje za dużo pieniędzy wschodniej Polsce!

Marszałek województwa pomorskiego z Platformy Obywatelskiej Mieczysław Struk zaatakował rząd, który – rzekomo – niesprawiedliwie rozdziela środki unijne. Największą „niesprawiedliwością” ma być zaś przyznanie rekordowych pieniędzy województwu lubelskiemu.

Gigantyczne środki wynegocjowane przez rząd Prawa i Sprawiedliwości podczas europejskiego szczytu mają posłużyć rozpędzeniu Polski po pandemii koronawirusa i dalszemu wyrównywaniu różnic pomiędzy regionami. To zupełnie odmienna polityka od tej, którą wyrażało słynne, nagrane potajemnie zdanie barona PO Włodzimierza Karpińskiego „ch… z tą Polską wschodnią”.

Podział pieniędzy, w którym najwięcej dostaje wschód a liderem jest nasze województwo rozsierdził polityków Platformy Obywatelskiej. Frontalny atak na rząd przypuścił na przykład pomorski marszałek Mieczysław Struk.

„Analiza projektu dokumentu doprowadza do niezwykle negatywnych dla Pomorza wniosków. Znacząco zmniejsza się kwota przeznaczona na kolejny regionalny program operacyjny dla naszego województwa (aż 736 mln EURO mniej!). Pomorskie nie może przy tym liczyć na objęcie dodatkowymi programami, które kompensowałyby spadek ww. alokacji, takich jak np. Polska Wschodnia czy Fundusz Sprawiedliwej Transformacji. Jako województwo tracimy zatem najwięcej” – pożalił się na Facebooku Struk, publikując przygotowane przez swoich urzędników zestawienie podziału pieniędzy.

No cóż, nie wnikając już w to, czy Struk rzeczywiście narzeka na zły los czy chce wywołać kolejną polityczną awanturę, my powinniśmy się cieszyć. Sprawiedliwie dzielone pieniędze z UE to szansa dla regionu, z której z pewnością skorzystamy.

Przypomnijmy, że Polska wynegocjowała 770 miliardów złotych.

– Przystępujemy do konsultacji społecznych i inwestowania potężnych środków unijnych. Chcemy je przeznaczyć przede wszystkim na odbudowę po epidemii COVID-19. Umowa Partnerstwa obejmuje 76 mld euro, czyli ok. 350 mld zł. To środki na ochronę gospodarki oraz tworzenie nowych miejsc pracy dodał – mówił w ostatni poniedziałek.

Krajowe i unijne fundusze inwestowane w ramach Umowy Partnerstwa pomogą zapewnić długofalowy rozwój Polski oraz szybciej powrócić na ścieżkę wysokiego wzrostu gospodarczego po pandemii COVID-19.

– Podczas szczytu Rady Europejskiej wywalczyliśmy też specjalną pulę dla 6 województw – śląskiego, dolnośląskiego, wielkopolskiego, małopolskiego, łódzkiego i lubelskiego. Dostaną one 3,8 mld euro z Funduszu Sprawiedliwej Transformacji, który pomaga regionom w związku z transformacją energetyczną. Na ten cel dodamy także ponad 560 mln euro z polityki spójności. Razem będzie to 4,4 mld euro dla regionów górniczych – informował premier Morawiecki.

CZYTAJ TAKŻEMiliardy złotych dla naszego województwa. To drugi wynik w Polsce

 

Źródło: FB Autor: red.
Fot. facebook.com/strukmieczyslaw