Wspominamy Błogosławionych Męczenników Podlaskich

Dziś przypada liturgiczne wspomnienie Błogosławionych Męczenników Podlaskich. Trwają uroczystości w Pratulinie a my pomódlmy się za obrońców wiary, którzy zginęli od kul carskich żołnierzy 24 stycznia 1874 roku.

25 lat temu papież Polak, święty Jan Paweł II, wyniósł męczenników z Pratulina na ołtarze, uznając błogosławionymi. Stali się oni tym samym symbolem poświęcenia, symbolem polskości w regionie Południowego Podlasia.

Wincenty Lewoniuk wraz z 12 towarzyszami polegli w obronie swojej świątyni, przekazanej rozkazem carskich władz na rzecz prawosławia. Są oni reprezentantami tysięcy podlaskich unitów, którzy cierpieli męki ze strony kozackich oddziałów i rosyjskich naczelników nawracających ich siłą na prawosławie w drugiej połowie XIX wieku. Pomimo, że ginęli setkami z powodu nędzy, głodu, przemocy i wywózek na Syberię, Unici Podlascy nie wyrzekli się swojej wiary.

W związku z 25. rocznicą beatyfikacji zaprezentowane zostanie wydawnictwo ,,Martyrologium, czyli męczeństwo Unii na Podlasiu”.

– Publikacja jest reprintem książki napisanej przez ks. Józefa Pruszkowskiego o męczeństwie unitów na Podlasiu. Pierwszy egzemplarz tej książki, która jest źródłem poznawania tego prześladowania unitów tutaj na Podlasiu, został wydany w Krakowie w 1905 roku – powiedział na antenie Radia Lublin kustosz pratulińskiego sanktuarium ks. Jacek Guz.

Źródło: sanktuariumpratulin.pl/Radio Lublin Autor: red.
Fot. FB/zziemipodlaskiej