Uwaga, na drogach wciąż trudne warunki

Utrzymują się trudne warunki drogowe w woj. lubelskim. Wszystkie drogi krajowe i wojewódzkie są przejezdne, ale często pokryte zajeżdżonym śniegiem i błotem pośniegowym – informują służby drogowe.

“Najsilniej pada we wschodniej części regionu w okolicach Tomaszowa Lubelskiego, Hrubieszowa, Chełma, Zamościa i Białej Podlaskiej. W zachodniej części opady śniegu są mniejsze. Na drogach ekspresowych prawe pasy są lepiej odśnieżone, tam są czarne nawierzchnie. Na drogach krajowych, szczególnie na drodze nr 17 od Zamościa do Hrebennego i drodze nr 74 od Szczebrzeszyna do Zamościa, są połacie zajeżdżonego śniegu” – powiedział dyżurny punktu informacji drogowej lubelskiego oddziału GDDKiA.

W kilku miejscach, m.in. w okolicach miejscowości Łopiennik, Izbica, Podlodów, Zarajec drogi były blokowane przez ciężarówki ślizgające się na podjazdach na wzniesienia. “Wynikało to stąd, że mołdawscy, rumuńscy, ukraińscy kierowcy mieli letnie, łyse opony, oni blokowali te drogi. To trwało po około 20 minut, pomogły pługi i piaskarki, które podjechały” – dodał dyżurny.

Na drogach krajowych pracuje 99 jednostek sprzętu – podał dyżurny GDDKiA.

“Wszystkie drogi wojewódzkie są przejezdne, ale ich nawierzchnie pokrywa zajeżdżony śnieg i błoto pośniegowe. Kierowcy muszą uważać. Pracuje cały sprzęt, jaki mamy do dyspozycji: 49 solarek 14 piaskarek i 18 pługów” – powiedział dyżurny Zarządu Dróg Wojewódzkich w Lublinie.

W Lublinie z powodu złych warunków drogowych skrócone zostały w poniedziałek po południu dwie trasy podmiejskich autobusów i nie będą obsługiwać kilku przystanków. Do odwołania autobusy linii nr 44 dojeżdżać będą tylko do przystanku Krasienin-Skrzyżowanie, natomiast trasy linii nr 30 – do przystanku Snopków II.

Policja informuje o zwiększonej liczbie kolizji i apeluje o ostrożną jazdę. “Tylko w tej chwili mamy zgłoszone 15 kolizji. Nie było na szczęście poważnych wypadków. Trzeba uważać, noga z gazu” – powiedział mł. aspirant Kamil Karbowniczek z zespołu prasowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Lublinie.

Strażacy wyjeżdżali 54 razy do usuwania drzew i konarów połamanych pod naporem ciężkiego mokrego śniegu, które blokowały drogi bądź zagrażały budynkom – poinformował rzecznik komendanta wojewódzkiego PSP w Lublinie Tomasz Stachyra.

 

Fot. ZDW w Lublinie.