GIGANTYCZNA INWESTYCJA. 4 miliardy złotych mają trafić do Małaszewicz!

Jeszcze w tym roku rząd chce przyjąć program budowy Parku Logistycznego Małaszewicze – polskiej bramy do Nowego Jedwabnego Szlaku. Wartość inwestycji: cztery miliardy złotych! Jeśli wieści, jakie przynosi portal rynekinfrastruktury.pl się potwierdzą, będziemy mieli do czynienia nie tylko z największą inwestycją w naszym regionie, ale i całym województwie lubelskim!

– Zapowiadana wartość inwestycji, którą przy wsparciu środków unijnych chce przeprowadzić Cargotor, to aż cztery miliardy złotych – więcej niż przekop Mierzei czy Port Zewnętrzny w Gdańsku – informuje portal rynekinfrastruktury.pl.

Według portalu „nie są to plany na mglistą przyszłość”, ponieważ – o czym pisaliśmy niedawno – inwestor ma projekt budowlany i złożył pozwolenie na budowę. Cargotor przeprowadził już konsultacje inwestorskie dla projektu. Firma oczekuje, że pozwolenie na budowę zostanie wydane latem. Pozyskiwanie finansowania w zawrotnej wysokości 4 miliardów euro ma zakończyć się jesienią.

Zakładamy przyjęcie przez Radę Ministrów programu wieloletniego dla tej inwestycji w tym roku – powiedział zastępca dyrektora departamentu kolejnictwa w Ministerstwie Infrastruktury Jakub Kapturzak.

Prezes Cargotoru mówi o Małaszewiczach jako „kolejowej bramie do Europy”.

Jestem zdecydowany na wszystko, aby zbudować park logistyczny w Małaszewiczach. Dzięki temu przepustowość zwiększy się ponad czterokrotnie i będziemy mogli przyjmować wielokrotnie więcej składów kontenerowych z Chin, z których towary będą następnie transportowane wewnątrz Europy – podkreśla prezes firmy Cargotor Andrzej Sokolewicz.

CZYTAJ WIĘCEJTo kluczowa inwestycja dla naszego regionu! Największy w Europie park logistyczny powstanie w Małaszewiczach

To nie przypadek, że tak ambitne projekty ruszają u nas w czasie rządów Prawa i Sprawiedliwości. Rząd Zjednoczonej Prawicy stawia na rozwój wschodniej Polski, koncentrując się m.in. na infrastrukturze. Gdyby nie Via Carpatia, autostrada A-2 czy miliardowe inwestycje na kolei suchy port w Małaszewiczach nie miałby szansy na prowadzenie opłacalnej działalności.

– Od wielu lat przekonywałem, że Południowe Podlasie może być jednym z najszybciej rozwijających się regionów w kraju. To się zaczyna materializować, jesteśmy świadkami wielkiego przełomu. Via Carpatia jest szlakiem łączącym północ z południem Europy i ten szlak będzie wiódł przez Radzyń Podlaski. Małaszewicze mają szansę stać się największym hubem transportowym naszej części kontynentu. Dzięki A-2 Biała Podlaska zyskuje świetne skomunikowanie ze stolicą i resztą kraju. Ten infrastrukturalny szkielet przyciągnie ludzi, pieniądze i kolejne inwestycje – przekonywał w wywiadzie dla podlaski.info senator Grzegorz Bierecki. – Dziś naprawdę nie mówimy już o tym w kategoriach planów czy obietnic, tylko czegoś, co na naszych oczach przybiera materialny kształt. Teraz trzeba tylko konsekwencji, mądrości i współpracy, żeby zbudować bardzo trwały fundament pod piękną przyszłość naszej małej Ojczyzny – dodawał senator.

CZYTAJ WIĘCEJSenator Grzegorz Bierecki: „Jesteśmy świadkami wielkiego przełomu”

Źródło: rynekinfrastruktury.pl Autor: red.
Fot. Cargotor