Koniec z godzinami dla seniorów. Ważna decyzja rządu. Co jeszcze nas czeka?

Sytuacja w Polsce wydaje się w tej chwili ustabilizowana, ale należy zwrócić uwagę na dwa ryzyka – sytuację międzynarodową oraz nowe mutacje koronawirusa – powiedział podczas konferencji prasowej minister zdrowia Adam Niedzielski.

Minister ocenił, że sytuacja w Polsce „wydaje się w tej chwili ustabilizowana”, ale – jak zaznaczył – należy zwrócić uwagę na dwa ryzyka. Jak wyjaśnił, chodzi o sytuację międzynarodową oraz o nowe mutacje koronawirusa.”Właśnie te dwa ryzyka, to są te elementy, których nie możemy teraz nie uwzględnić przy podejmowaniu decyzji (dot. obostrzeń – PAP)” – mówił Niedzielski.Minister zwracał też uwagę, na sytuacje w innych krajach europejskich i obostrzenia jakie w nich wprowadzono. Jako przykład podał m.in. Wielką Brytanię, gdzie – jak mówił – podjęto drastyczne decyzje: zamknięte szkoły, zamknięte sklepy, z wyłączeniem tych oferujących artykuły pierwszej potrzeby. Zamknięte są tam też – kontynuował – obiekty sportowe, czy usługowe, a prywatne spotkania są praktycznie niedopuszczalne.

Wskazywał też na przykłady Hiszpanii czy Francji, gdzie – zwrócił uwagę – funkcjonuje m.in. godzina policyjna.

Niedzielski wskazał ponadto, że w innych krajach, np. w Niemczech, lockdown został przedłużony do połowy lutego, a model pracy zdalnej obowiązuje do połowy marca.

Minister zdrowia zapowiedział też stopniowe łagodzenie obostrzeń. Od 1 lutego ponownie zostaną otwarte galerie handlowe przy zachowaniu reżimu sanitarnego oraz muzea i galerie sztuki. Niedzielski zapowiedział także likwidację tzw. godzin dla seniorów. O dalszym luzowaniu obostrzeń rząd podejmie decyzję do 14 lutego.

Szef resortu zdrowia powiedział na czwartkowej konferencji prasowej, że zwrócili się do rządu przedsiębiorcy z apelem o zniesienie godzin dla seniorów. „Ponieważ otwieramy cały handel, otwieramy go z taką intencją, że jest tam zachowany reżim sanitarny, mamy wymóg zachowania dystansu, wymóg noszenia maseczek, to również tutaj przychylimy się do tego apelu i godziny dla seniora zostają zniesione od 1 lutego” – oświadczył Niedzielski.

„Wydaje się, że też tak, jak postępują szczepienia w grupie seniorów będziemy mieli coraz bezpieczniejszą sytuację. I mamy realne argumenty, żeby iść w tym kierunku” – dodał minister.

Jednocześnie minister zdrowia poinformował o przebiegu szczepień i zapowiedział dalsze dostawy szczepionek.

–  W chwili obecnej mamy zakontraktowane 48 milionów szczepionek, co pozwoli zaszczepić 24 miliony Polaków, co stanowi ponad 70 proc. dorosłej populacji Polaków, co powinno zapewnić odporność populacyjną.