Wysłała smsa, straciła kilka pensji!

Szok. 44-letnia mieszkanka gminy Milanów straciła 13 tysięcy złotych tylko dlatego, że kliknęła w link przysłany jej sms-em. Myślała, że chodzi o groszową dopłatę do zamówionej przesyłki. To kolejny z wielu podobnych przypadków w naszym regionie. Uważajmy bardziej, niż zawsze!  

Do parczewskiej komendy zgłosiła się mieszkanka gminy Milanów, która informowała, że stała się ofiarą oszustwa. Okazało się, że 44–latka otrzymała sms-a, że musi dokonać dopłaty do zamówionej przesyłki. Kobieta faktycznie oczekiwała na kuriera z przesyłką. Nieświadoma, że jest ofiarą manipulacji oszusta, kliknęła w podany w wiadomości link, po czym przelała brakujące 50 groszy na podane konto. W trakcie wykonywania przelewu kobieta wpisywała swoje poufne dane dotyczące logowania na konto. Kilkakrotnie przekazała też kody BLIK.

– Nim zorientowała się, że coś jest nie tak, zamiast 50 groszy, z jej konta zniknęło ponad 10 tysięcy złotych. Została też zaciągnięta pożyczka na ponad 3,5 tysiąca złotych, której na szczęście bank nie zdążył wypłacić – informuje starszy aspirant Artur Łopacki z komendy w Parczewie.

– Apelujemy o ostrożność i dokładne czytanie wiadomości od rzekomych operatorów czy kurierów. Poświęcenie kilku chwil na zweryfikowanie, jaką transakcję mamy zaakceptować, może uratować nas przed utratą pieniędzy. Klikanie w załączone linki z wiadomości zazwyczaj kieruje do nieprawdziwej strony banku. Bywa też, że zachęca do pobrania aplikacji, za pomocą których przestępcy przejmują później kontrolę nad naszym urządzeniem, a tym samym mają dostęp do naszych kont, profili, ważnych danych oraz informacji – mówi st. asp. Łopacki.

 

 

 

Źródło: lubelska.policja.gov.pl Autor: red.
Fot. pixabay