Via Carpatia coraz bliżej naszego regionu! Jest kolejna umowa na budowę trasy

Oferta firmy Mota-Engil Central Europe została uznana za najkorzystniejszą w przetargu na projekt i budowę odcinka drogi ekspresowej S19 Lubartów – Lublin o długości ok. 23 km. Jest to kolejny krok do realizacji Via Carpatii – informuje Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad. 

Via Carpatia to kluczowy projekt komunikacyjny rządu Prawa i Sprawiedliwości. Trasa połączy północ z południem Europy. Via Carpatia to ogromna szansa dla naszego regionu – będzie przebiegała przez Radzyń Podlaski i przetnie się u nas z autostradą A-2. Na Południowym Podlasiu powstanie w ten sposób jednych z najważniejszych w tej części Europy węzeł komunikacyjny.

 

W przetargu wpłynęło 12 ofert. Najniższą cenę zaproponowała firma China State Construction Engineering Corporation Limited (663 609 556,26 zł), a najwyższą konsorcjum ALDESA (1 026 734 194,33 zł). W trakcie prac komisji przetargowej oferta firmy z Chin została odrzucona z uwagi na rażąco niską cenę w stosunku do przedmiotu zamówienia.

– Wygrała druga pod względem ceny oferta firmy Mota-Engil Central Europe. O ile nie będzie odwołań, na które wykonawcy mają 10 dni, to właśnie z tą firmą podpiszemy umowę na zaprojektowanie i budowę drogi. Wartość kontraktu to 835,66 mln zł – czytamy w komunikacie GDDKiA.

Jadąc od strony Lubartowa w kierunku Lublina, w miejscu obecnego skrzyżowania DK19 z drogą wojewódzką nr 815 powstanie węzeł Lubartów Północ, a na przecięciu z drogą powiatową prowadzącą przez Nowodwór do Kozłówki węzeł Lubartów Zachód.  Dalej droga ekspresowa S19 pobiegnie nowym śladem, omijając od wschodu Niemce. Na przecięciu z drogą wojewódzką nr 828 w stronę Jawidza powstanie węzeł Niemce Wschód, a w okolicy obecnego skrzyżowania z drogą powiatową prowadzącą do Leonowa węzeł Niemce Południe.

 

 

Źródło: GDDKiA Autor: red.
Fot. GDDKiA