Drożej za wodę w Białej Podlaskiej! Litwiniuk potwierdza kolejne podwyżki!

Będzie podwyżka ceny wody w Białej Podlaskiej. Wszystko dlatego, że mieszkańcy miasta, po powiązaniu opłaty za wodę ze stawką za wywóz śmieci, zaczęli jej zużywać mniej, niż do tej pory. Prezydent Michał Litwiniuk postanowił więc ukarać nas za oszczędność. Skandal!

Kiedy tylko pojawiły się pogłoski o kolejnej podwyżce, zadaliśmy pytania w tej sprawie ludziom Michała Litwiniuka. Na odpowiedź musieliśmy – jak zwykle – czekać kilka dni. „Specjaliści” prezydenta od komunikacji społecznej próbowali – również jak zwykle – tak skonstruować wiadomość, by niewiele z niej wynikało i by winni byli wszyscy, tylko nie bialski geniusz zarządzania Michał Litwniuk. Czytamy więc o skomplikowanych relacjach między WOD-KAN a zatwierdzającym taryfy przedsiębiorstwie Wody Polskie, o procedurach i „analizach sprawozdań” miejskiej spółki, która „pokazuje systematyczną stratę na tej działalności”.

Tak naprawdę jednak w epistole podpisanej przez rzeczniczkę Litwiniuka Gabrielę Kuc-Stefaniuk istotne są tylko następujące zdania:

Oznacza to, że spółka [WOD-KAN] prawdopodobnie wystąpi do Wód Polskich o zwyżkę cen za usługi wodociągowe i kanalizacyjne.  Prezydent polecił Zarządowi Spółki dokonanie analizy składanego do Wód Polskich wniosku pod kątem zasadności wnioskowanych do nowej taryfy cen, aby nie naruszając rentowności Spółki, uszanował interesy mieszkańców” – napisała Kuc-Stefaniuk.

Tłumaczymy: Michał Litwiniuk chce, żeby w Białej Podlaskiej wzrosła cena za wodę. Jego ludzie z WOD-KAN wystąpią więc o zatwierdzenie wyższej taryfy. Zapłacimy więcej. Michał Litwiniuk będzie zaś mówił, że walczył o „uszanowanie interesów mieszkańców”.

Skąd pomysł na podwyżkę? Prawdopodobnie stąd, że mieszkańcy Białej Podlaskiej zaczęli zużywać mniej wody, gdy powiązano z nim opłatę za wywóz śmieci. Jak się okazało, nie jesteśmy tak zamożni jak mieszkańcy bogatszych podwarszawskich czy nadbałtyckich miast i po prostu przykręciliśmy krany, aby oszczędzić na wywozie śmieci. Budżet miasta zatem otrzyma zdecydowanie mniej wpływów za odpady komunalne, niż zakładano. Przyczyniło się to zarówno do spadku przychodów z odpadów, jak również z samego zużycia wody.

Nieoficjalnie wiadomo, że podwyżka ma obowiązywać od maja. Będziemy do tego tematu wracać.

Źródło: podlaski.info Autor: red.
Fot. bialanews