Co za ściema! Litwiniuk przed prokuratorem w sprawie stadionu?

Fundacja Wolności zapowiedziała, że złoży w tym tygodniu zawiadomienie o przestępstwie nieudostępnienia informacji publicznej, jakie mieli popełnić bialscy urzędnicy. Nie chcieli oni przez pół roku pokazać społecznikom dokumentacji projektowej stadionu Podlasia. Chodzi o ten sam projekt, który (jeśli w tej sprawie można w cokolwiek wierzyć ekipie Michała Litwiniuka) pokazano w ostatni piątek w urzędzie miasta.

Ustaliśmy nieoficjalnie, że każde tego typu zawiadomienie będzie potraktowane bardzo poważnie. Chodzi bowiem o dokumenty dotyczące dużej inwestycji, która ma być wsparta pieniędzmi z budżetu państwa – o ile Ministerstwo Sportu nie wycofa się z tak nieudolnie realizowanego projektu.

Cieszymy się, że nasze działania przyspieszyły prezentację stadionu, której koncepcję urząd posiada… od pół roku – informują działacze Fundacji Wolności. – Kilka dni temu dostaliśmy, jednak informację, że urząd nie posiada dokumentacji. Pod pismem podpisał się Zastępca Prezydenta Maciej Buczyński. Na taką odpowiedź złożyliśmy skargę do sądu. Biorąc pod uwagę prezentację (nie posiadanej przez urząd dokumentacji) będziemy się domagać stwierdzenia rażącego naruszenia prawa. Zawiadomimy także organy ścigania o popełnieniu przestępstwa nieudostępnienia informacji publicznej – twierdzą przedstawiciele fundacji.

Przestępstwo to jest zagrożone karą do dwóch lat więzienia.

Mamy dość! – komentują kibice Podlasia, traktowani przez obecne władza miasta jak przysłowiowe piąte koło u wozu. – Nierealne terminy wykonania, braki w dokumentacji, wielokrotne cofanie projektu do biura projektowego, kłamstwa na oczach mediów i mieszkańców! Dość mydlenia oczu! – podkreślają.

Przypomnijmy, że państwowe dofinansowanie do przebudowy stadionu zdobył poprzedni prezydent Białej Podlaskiej Dariusz Stefaniuk. Nowy włodarz, Michał Litwiniuk, nie poradził sobie jednak z wyzwaniem. Zmiana koncepcji, ciągłe opóźnienia, skandal z blokowaniem dostępu do projektu stadionu – wszystko sprawiło, że dofinansowanie z Ministerstwa Sportu może być zagrożone.

Dotychczas Ministerstwo Sportu wykazywało dużą elastyczność względem przedmiotowego zadania inwestycyjnego, w szczególności w obliczu przedłużającego się procesu przygotowywania go do realizacji (umowa na dofinansowanie została podpisana w 2017 r.) – poinformowało nas Biuro Komunikacji resortu.

W chwili obecnej konieczne jest ponowne przeprowadzenie przez resort analizy stanu przygotowania niniejszego zadania inwestycyjnego do realizacji i pozyskanie pogłębionych informacji na ten temat od Miasta Biała Podlaska, po czym podjęte zostaną kluczowe dla sprawy decyzje – podkreślają przedstawiciele rządu.

CZYTAJ WIĘCEJPrzez nieudolność Litwiniuka możemy stracić miliony na stadion! Mamy odpowiedź z ministerstwa

 

 

Źródło: FB Autor: red.
Fot. FB/FundacjaWolnosci