Radni Zjednoczonej Prawicy chcą wesprzeć przedsiębiorców. Prezydent Litwiniuk o nich zapomniał!

Projekt uchwały mający w tym trudnym czasie wesprzeć bialskich przedsiębiorców trafi pod obrady Rady Miasta. Radni Zjednoczonej Prawicy chcą, aby uchwała była przyjęta już na najbliższej sesji.

Jak udało nam się ustalić PiS i jego koalicjanci będą domagać się, by miasto zawiesiło opłaty i umorzyło długi czynszowe od wszystkich przedsiębiorców, którzy wynajmują od ratusza nieruchomości, a którzy w związku z COVID-19 nie mogą prowadzić swojej działalności. Chodzi tu przede wszystkim o restauratorów, którzy nie mają możliwości oferowania swoich usług, a muszą miastu płacić za wynajem lokali. Takich przedsiębiorców jest sporo, a zmiany mogą ocalić wiele miejsc pracy.

– Sama inicjatywa wynikła ze wsłuchiwania się w głos samego środowiska. Tu chodzi o przedsiębiorców, którzy wynajmują powierzchnię, które są w zasobach Zakładu Gospodarki Lokalowej. Jeżeli lokal jest zamknięty to trzeba ponosić koszty, nie mając żadnych zysków, co jest bardzo uciążliwe. Miasto powinno wziąć odpowiedzialność i wspomóc tych przedsiębiorców, choćby dlatego żeby utrzymać miejsca pracy – mówi w rozmowie z naszym portalem pomysłodawca uchwały radny Dariusz Litwiniuk.

Radni chcą aby miasto umorzyło stawki czynszu, oczywiście po uprzednim sprawdzeniu czy usługi faktycznie nie są prowadzone. Według Litwiniuka, przedsiębiorcy mają narzędzia, by to udowodnić.

– Jeżeli uratujemy jedno miejsce pracy, dziesięć miejsc pracy – to już jest sukces, który będzie miał skutek pozytywny w przyszłości – dodaje radny.

Dziwić może, że prezydent Białej Podlaskiej, tak chętnie mówiący o wspieraniu przedsiębiorców, przez tyle miesięcy funkcjonowania ograniczeń (od października) nie pomyślał, o tym, że tak można im pomóc.

– To jest zastanawiające, stąd nasza decyzja aby ten problem podnieść na forum Rady. Już w listopadzie zwracałem prezydentowi uwagę na tę sytuację, jak widać bezskutecznie. Miałem nadzieję, że taka decyzja zostanie podjęta wcześniej, że prezydent już pracuje nad konkretnymi rozwiązaniami, ale nie możemy czekać dłużej. Tym bardziej, że ustawa „covidowa” jasno określa, że takiej pomocy udzielać można – dodaje Dariusz Litwiniuk.

Źródło: podlaski.info