Dwupoziomowe skrzyżowanie będzie w Terespolu. Ważne konsultacje już w poniedziałek

Budowa dwupoziomowego skrzyżowania, które zastąpi dotychczasowy przejazd na ul. Wojska Polskiego, to kluczowa inwestycja dla Terespola. Burmistrz miasta Jacek Danieluk zaprasza wszystkich na poniedziałkowe konsultacje dotyczące projektu. Ze względu na pandemię odbędą się one w formie wideokonferencji. 

Z uwagi na realizację na zlecenie PKP PLK S.A. Koncepcji Programowo – Przestrzennej w ramach zadnia pn.: „Opracowanie dokumentacji przedprojektowej – koncepcji programowo przestrzennej inwestycji polegającej na budowie skrzyżowania dwupoziomowego na terenie Miasta Terespol” spółka Schuessler – Plan Inżynierzy oraz Burmistrz Miasta Terespol zapraszają mieszkańców gminy i miasta na konsultacje społeczne, które odbędą się 8 lutego (poniedziałek) w godzinach 17:00 – 19:00 – informuje na swoim profilu FB burmistrz Jacek Danieluk.

Z uwagi na stan epidemii w całym kraj konsultacje przeprowadzone zostaną w sposób zdalny. Link do wydarzenia znajduje się m.in. na stronie internetowej terespol. pl. Tam można także wypełnić ankietę dotyczącą oczekiwań związanych z inwestycją.

PRZEŁOMOWA INWESTYCJA

Budowa wiaduktu całkowicie wyeliminuje ryzyko kolizji w ruchu drogowym i kolejowym oraz usprawni system komunikacji. Nowy obiekt zastąpi dotychczasowy przejazd na ul. Wojska Polskiego. Inwestycja obejmie też przyległy układ drogowy.

Realizacja Krajowego Programu Kolejowego to zwiększanie dostępności do kolei, tworzenie atrakcyjnych podróży oraz zapewnienie sprawnego przewozu towarów m.in. na ważnej trasie wschód – zachód. Inwestycja w Terespolu pokazuje, że polska kolej również na styku z innymi rodzajami transportu staje się coraz bezpieczniejsza, bardziej przewidywalna i komfortowa – mówił podczas uruchamiania procesu inwestycyjnego Andrzej Bittel, sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury.

Zadaniem wykonawcy, firmy Schuessler – Plan Inżynierzy Sp. z o.o. będzie przygotowanie koncepcji programowo – przestrzennej, która określi warunki techniczne, wskaże możliwe warianty budowy, a także pozwoli na wstępne oszacowanie kosztów przedsięwzięcia.

– Konsekwentnie zmierzamy do budowy dobrych połączeń kolejowych i dbamy o bezpieczeństwo na skrzyżowaniach kolejowo-drogowych. Koncepcja programowo – przestrzenna na wiadukt w Terespolu, to krok do jeszcze bezpieczniejszych i bardziej komfortowych podróży oraz lepszej komunikacji drogowej w mieście i regionie – mówił Ireneusz Merchel, prezes Zarządu PKP Polskich Linii Kolejowych S.A.

Wartość koncepcji programowo – przestrzennej to ok. 301 tys. zł.  PLK, Województwo Lubelskie oraz Miasto Terespol partycypują w przedsięwzięciu w równym stopniu tj. po ok. 100 tys. zł Dokumentacja będzie gotowa w sierpniu 2021 r, tak, a zaraz potem odbędzie się przetarg na jej realizację i budowa.

Jak przekonywał podczas specjalnej konferencji burmistrz Terespola Jacek Danieluk, tak szybka realizacja inwestycji, to wielka zasługa życzliwych ludzi, którzy wspierają ten projekt: senatora Grzegorza Biereckiego, wicepremiera Jacka Sasina, ministra Michała Adamczyka, posła Dariusza Stefaniuka i marszałka województwa lubelskiego Jarosława Stawiarskiego.

– Senator Grzegorz Bierecki osobiście zabrał mnie do ministra Adamczyka, gdzie przez ponad godzinę razem pracowaliśmy nad koncepcją budowy wiaduktu. To doskonały przykład, jak owocna może być zgrana współpraca samorządu z parlamentarzystami i rządem. Bardzo dziękuję tym życzliwym ludziom, którzy dostrzegają wagę tej inwestycji – mówił Danieluk.

CZYTAJ WIĘCEJKluczowa inwestycja w Terespolu coraz bliżej. Podpisano umowę na ważne skrzyżowanie

Źródło: terespol.pl Autor: red.
Fot. terespol.pl