Bialska Zjednoczona Prawica zapowiada kolejne wsparcie dla przedsiębiorców

Kilka dni temu przedstawiciele klubu Zjednoczonej Prawicy w Radzie Miasta złożyli projekt uchwały mający wesprzeć dotkniętych przez pandemię przedsiębiorców. Radni nie spoczywają jednak na laurach i proponują kolejne rozwiązania, które mogą pomóc przetrwać ten trudny okres naszym firmom.

Na najbliższej sesji Rady Miasta nasi przedstawiciele zajmą się proponowaną przez PiS uchwałą zwalniającą przedsiębiorców, którzy nie mogą prowadzić działalności z opłat czynszowych za wynajmowane od miasta nieruchomości. Radni długo czekali w tej sprawie na decyzję prezydenta, licząc, że Michał Litwiniuk wzorem innych włodarzy miast sam wyjdzie z taką inicjatywą. Niestety prezydent pokpił sprawę.

– Czekanie na ruch prezydenta może trwać w nieskończoność, więc musimy zacząć działać – mówi nam jeden z miejskich radnych Zjednoczonej Prawicy.

Podobnego zdania jest jego klubowy kolega Dariusz Litwiniuk, który w imieniu ZP złożył właśnie projekt kolejnej uchwały mającej pomóc przedsiębiorcom. Chodzi o zwrot tzw. opłaty koncesyjnej dla detalicznych sprzedawców produktów alkoholowych, którzy na skutek pandemii nie mogą korzystać z prawa sprzedaży alkoholu, a muszą za nie płacić.

– To przede wszystkim wsparcie dla szczególnie dotkniętej przez epidemię gastronomii. Zamknięte lokalne oznaczają brak możliwości sprzedaży piwa czy innych trunków, na wynos tego nie można robić – mówi Dariusz Litwiniuk w rozmowie z naszym portalem – Dlatego też, korzystając z możliwości, jakie daje nam tzw. ustawa covidowa, pragniemy odciążyć naszych restauratorów, którzy mają ustawowy obowiązek uiszczania takich opłat. Dzięki temu być może uda nam się ocalić kolejne miejsca pracy, co w tym trudnym okresie jest szczególnie ważne – dodaje radny.

Przypomnijmy, że w myśl „ustawy covidowej” Rada Miasta ma prawo zwrócić się do władz miasta o zwrot uiszczonej przed przedsiębiorców opłaty.

– Rozumiemy trudną sytuację przedsiębiorców, stąd nasz pomysł, by wesprzeć ich choć w ten sposób. Każde obciążenie mniej, to większa szansa, ze przetrwają ten trudny czas – podsumowuje radny Litwiniuk.

Czy przedsiębiorcy otrzymają niezbędne wsparcie? O tym zdecyduje Rada Miasta. Niestety przedstawiciele Zjednoczonej Prawicy nie mają w niej większości. Pozostaje mieć nadzieję, że radni pozostałych klubów dla dobra przedsiębiorców będą potrafili zagłosować ponad partyjnymi podziałami.

 

 

Autor: pf