Ruszają szczepienia nauczycieli. Ponad ćwierć miliona w bazie

Dziś rozpoczynają się szczepienia nauczycieli. – W bazie mamy 268 tys. zarejestrowanych. Od poniedziałku, 15 lutego rusza kolejna tura rejestracji dla pozostałych grup nauczycieli do 65. roku życia oraz nauczycieli akademickich. Do końca lutego funkcjonowanie szkół i placówek oświatowych będzie odbywało się na dotychczasowych zasadach – informuje rząd.

– W poniedziałek, 15 lutego o godz. 8:00 rozpoczynamy rejestrację na szczepienia pozostałych nauczycieli, w tym również nauczycieli akademickich. Zachęcamy nauczycieli do zgłaszania się do szczepień. Dzięki odpowiedzialności nauczycieli, dyrektorów i kuratorów mamy szansę na powrót do normalności – powiedział Minister Edukacji i Nauki Przemysław Czarnek.

Wydajemy rozporządzenie przedłużające obecny stan do końca lutego, czyli klasy I-III szkół podstawowych pracują nadal w trybie stacjonarnym, pozostali uczniowie w trybie zdalnym – dodał minister.

Już dziś, 12 lutego br. pierwsza grupa nauczycieli uczących stacjonarnie w klasach I-III szkół podstawowych oraz instruktorzy praktycznej nauki zawodu zostaną zaszczepieni w wybranych szpitalach węzłowych. Taką placówką jest m.in. szpital w Białej Podlaskiej.

– Przez ostatnie dni zbieraliśmy zgłoszenia od osób chętnych z grupy uprawionych przedstawicieli kadry pedagogicznej. Dostaliśmy 268 tys. zgłoszeń z całego kraju. Najwięcej nauczycieli na szczepienia zgłosiło się w województwach: mazowieckim – 42,5 tys., śląskim – ponad 31 tys. oraz wielkopolskim – 28 tys. Najmniej zgłoszeń otrzymaliśmy z województw: opolskiego – 6,5 tys. oraz z lubuskiego – 6,8 tys. To nie koniec procesu rejestracji. Nadal zachęcamy do zaszczepiania się – apelują przedstawiciele resortu nauki i szkolnictwa wyższego.

Dalej testują nauczycieli

W niedzielę, 7 lutego ruszyła kolejna ogólnopolska akcja testowania nauczycieli klas I-III szkół podstawowych i szkół specjalnych. W czasie pierwszych dni badań przesiewowych na obecność koronawirusa wymazy pobrano od 18 744 osób. Wyniki otrzymało 15 985 z nich. Pozytywny test na obecność koronawirusa dotyczył 336 osób, tj. 2 proc. wszystkich wyników badań.

Akcja testowania nauczycieli szkół potrwa do piątku, 12 lutego br. Od niedzieli, 14 lutego rozpoczną się testy przesiewowe dla nauczycieli przedszkoli, w tym osób zatrudnionych na stanowisku pomocy nauczyciela i pomocy wychowawcy w przedszkolach.

Badania przesiewowe nauczycieli pozwolą określić skalę ewentualnych zakażeń, a ich analiza pomoże w dalszym planowaniu działań zwiększających poziom bezpieczeństwa w przedszkolach i szkołach.

 

Źródło: MEiN Autor: red.
Fot. pacjent.gov.pl