To już pewne. Norki zarażają koronawirusem

Wirus wykryty u norek z fermy na północy Polski może przenikać na człowieka i odwrotnie. Dowiodły tego specjalistyczne badania przeprowadzone w Puławach – informuje Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi. 

– Minister rolnictwa i rozwoju wsi Grzegorz Puda wczoraj tj. 12 lutego br. w godzinach popołudniowych został poinformowany przez dyrektora Państwowego Instytutu Weterynaryjnego w Puławach prof. Krzysztofa Niemczuka o zakończeniu wysoko specjalistycznych badań, polegających na sekwencjonowaniu genomu SARS-CoV-2, szczepów wyizolowanych z pierwszego przypadku zakażenia tym wirusem zwierząt futerkowych (norek) w Polsce – czytamy w komunikacie MRiRW.

Zespół specjalistów, wirusologów z PIWet-PIB w Puławach poddał szczegółowym badaniom materiał genetyczny pierwotnie potwierdzony 30 stycznia br. Otrzymane wyniki sekwencjonowania całego genomu wykazały, że wykryte szczepy SARS-CoV-2 u norek są podobne do siebie i należą do określonej i znanej już epidemiologom linii.

– Dane uzyskane z Głównego Inspektoratu Sanitarnego oraz ubiegłoroczne doświadczenia opisane w Danii czy Holandii wskazują jednoznacznie, że również w Polsce ten wirus może przenikać z norek na człowieka i odwrotnie – informują przedstawiciele resortu.

Przypomnijmy, że gdy koronawirusa wykryto u norek w Danii, rząd tego kraju zdecydował o likwidacji wszystkich hodowli tych zwierząt.

Źródło: PAP Media Autor: red.
Fot. youtube