Prace postępują błyskawicznie! Znamy wykonawcę kolejnego odcinka A-2 do Białej

Oferta firmy INTERCOR została wybrana jako najkorzystniejsza w przetargu na zaprojektowanie i budowę drugiego odcinka autostrady A2 Siedlce – Biała Podlaska. Chodzi o fragment pomiędzy węzłem Łukowisko a rejonem miejscowości Swory. 

Zadaniem wykonawcy będzie przygotowanie projektu budowlanego, uzyskanie niezbędnych decyzji, a następnie budowa około 12,5 km autostrady A2 o przekroju dwujezdniowym z dwoma pasami ruchu i rezerwą pod budowę w przyszłości trzeciego pasa ruchu. Ponadto powstaną drogi równoległe do obsługi przyległego terenu, urządzenia ochrony środowiska i bezpieczeństwa ruchu drogowego. Rodzaj nawierzchni, betonowa lub bitumiczna, określi wykonawca na etapie przygotowania dokumentacji projektowej.

 

GDDKiA

– W sierpniu 2020 r. oddaliśmy do ruchu ponad 15 km A2 pomiędzy węzłem Lubelska a obwodnicą Mińska Mazowieckiego. Wiosną 2020 r. podpisane zostały umowy na dwa kolejne odcinki autostrady pomiędzy węzłami Kałuszyn i Groszki oraz Gręzów i Siedlce Zachód. Przewidywany termin ukończenia prac to jesień 2023 r. Pod koniec stycznia tego roku podpisana została umowa na ostatni odcinek autostrady pomiędzy węzłami Groszki i Gręzów. Planowany termin zakończenia prac to lato 2024 r. – informuje Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad.

Na kolejny fragment od Siedlec do Białej Podlaskiej toczą się cztery postępowania przetargowe. W tym roku poznaliśmy oferty na kolejne dwa zadania: 19 stycznia na Swory – w. Biała Podlaska i 22 stycznia  Malinowiec – Łukowisko, natomiast w lutym br. wybraliśmy najkorzystniejszą ofertę na A2 w. Siedlce Zach. – rejon m. Malinowiec.

W przypadku ostatniego 32-kilometrowego odcinka autostrady A2 od Białej Podlaskiej do granicy z Białorusią, 30 grudnia 2020 r. ogłosiliśmy przetarg na wybór projektanta, który opracuje projekt budowlany i uzyska niezbędne decyzje umożliwiające realizacje robót w terenie. 3 lutego 2021 r. odbyło się otwarcie ofert. Kolejnym etapem będzie ogłoszenie przetargu na realizację inwestycji.

Budowę autostrady do Białej Podlaskiej i granicy państwa obiecywali przez lata politycy Platformy Obywatelskiej i PSL. Dopiero po dojściu do władzy PiS – także dzięki aktywności miejscowych parlamentarzystów prawicy z senatorem Grzegorzem Biereckim na czele – inwestycja nabrała realnych kształtów. Teraz jest po prostu realizowana. 

CZYTAJ TAKŻE: Senator Grzegorz Bierecki: „Jesteśmy świadkami wielkiego przełomu”

Źródło: GDDKiA Autor: red.
Fot. GDDKiA