Lewica i liberałowie wojują o aborcję. Jak zachowa się Riad Haidar?

Opozycja zaczęła licytację na aborcyjny radykalizm. Do Lewicy dołączyła dzisiaj Platforma Obywatelska, deklarując poparcie dla aborcji na życzenie do 12 tygodnia życia – po konsultacji z lekarzem. Jak zachowają się w tej sytuacji lokalni działacze Koalicji Obywatelskiej? Jakie stanowisko zajmie poseł KO Riad Haidar?

Gwałtowny zwrot w lewo Platformy Obywatelskiej stał się faktem. Dzisiaj zarząd tej partii ogłosił odejście od popierania „kompromisu aborcyjnej”. Ugrupowanie Borysa Budki i prezydenta Białej Podlaskiej Michała Litwiniuka chce, żeby aborcja była legalna do 12 tygodnia ciąży. Według Budki to sposób, żeby… w Polsce rodziło się więcej dzieci.

Decyzja PO wpisuje się w coraz ostrzej formułowane proaborcyjne postulaty lewicy parlamentarnej i pozaparlamentarnej – ze wspieranym przez opozycji Strajkiem Kobiet na czele.

Platformie biją brawo radykalni posłowie Koalicji Obywatelskiej, z szefową Inicjatywy Polskiej (partii, z którą związany jest Riad Haidar) Barbarą Nowacką na czele. Atakuje także Lewica. Przykład: we wczorajszym programie Telewizji Polskiej posłanka Wanda Nowicka powiedziała, że „o dziecku możemy mówić dopiero wtedy, kiedy się urodzi” a mówienie o „zabijaniu w kontekście aborcji to jest duże nadużycie”.

Jak w takiej sytuacji zachowają się działacze Koalicji Obywatelskiej? Czy chcą być częścią proaborcyjnej ofensywy? W pierwszej kolejności zapytaliśmy o to Riada Haidara, posła KO. Występuje on tu niejako w podwójnej roli: jest politykiem ale też lekarzem, neonatologiem.

O ile stanowisko Haidara-byłego działacza postkomunistycznej SLD i lewicowej Inicjatywy Polskiej jest raczej przewidywalne, to jako neonatolog powinien on raczej oponować, gdy ktoś twierdzi, że o dziecku możemy mówić dopiero, gdy się urodzi. Co w takim razie z badaniami prenatalnymi? Z opieką nad kobietą w ciąży i jej dzieckiem (bo przecież wbrew temu co mówi Nowicka, jest to dziecko)?

Niestety, Riad Haidar – mimo, że wysłaliśmy pytania na jego sejmowy adres e-mail i dodatkowo smsem – nie odpowiedział na nasze pytania. Zadajemy je więc publicznie:

– Czy zgadza się Pan – jako neonatolog – ze stwierdzeniami, że „o dziecku możemy mówić dopiero wtedy, kiedy się urodzi”? Czy aborcja jest Pana zdaniem odebraniem życia dziecku, czy nie?

– Podobne poglądy do Pani Nowickiej wygłasza Pani Poseł Barbara Nowacka, z którą łączą Pana bliskie relacje polityczne. Czy popiera Pan dążenia Pani Poseł, aby radykalnie „zliberalizować” prawo dotyczące aborcji (jak chce Pani Nowacka) czy raczej jest Pan za powrotem do „kompromisu aborcyjnego” – jak grupa tzw. konserwatystów w Platformie Obywatelskiej?

Źródło: podlaski.info Autor: red.
Fot. FB/Dariusz Joński