TUCZNA. Oszczędzą na energii dzięki spółdzielni  

 

 

 

 

Wójt gminy Tuczna Zygmunt Litwiniuk zapowiedział stworzenie spółdzielni energetycznej. Chodzi o to, by produkować energię wspólnie z mieszkańcami. Oszczędności mogą być naprawdę ogromne!

Nowelizacja ustawy o odnawialnych źródłach energii pozwala na tworzenie spółdzielni energetycznej – powiedział w Radiu Lublin wójt Zygmunt Litwiniuk. – Gminy wiejskie i wiejsko miejskie mogą utworzyć ją wspólnie z mieszkańcami i przedsiębiorcami. Może ona produkować energię, które będzie użytkowana przez wszystkich jej udziałowców. Energia te może być produkowana na gruntach do tej pory nieużytkowanych. Postawiliśmy tu przede wszystkim na panele fotowoltaiczne. Ten rejon ma bardzo dobre możliwości pozyskiwania z nich energii – dodał. Prąd będzie pozyskiwany dzięki panelom fotowoltaicznym.

Jak informują urzędnicy z Tucznej, gmina rocznie płaci za prąd około 400 tysięcy złotych. Jeśli uda się pomysł ze spółdzielnią, będzie można zaoszczędzić nawet 70 procent tej kwoty. Dotyczy to zarówno gminnego budżetu, jak i budżetów mieszkańców, którzy dołączą do spółdzielni.

Zygmunt Litiwniuk podkreśla, że będzie szukał zewnętrznego finansowania dla projektu a spółdzielnia będzie zarejestrowana do lata.

Myślę, że w przeciągu 3-4 lat ta inwestycja powinna zarabiać na siebie i dawać oszczędności – mówi wójt.

CZYTAJ TAKŻE: TUCZNA: Podatek na indywidualny numer konta

Źródło: Radio Lublin Autor: red.
Fot. pixabay