Jakie ubezpieczenie komunikacyjne trzeba mieć, a jakie warto dokupić

Ubezpieczenie komunikacyjne jest obowiązkowe – o tym jednak nie wszyscy pamiętają lub nie chcą pamiętać. Brak OC pojazdu może skutkować nie tylko wysoką karą, ale także bardzo wysokimi zadośćuczynieniami, które musi ponieść kierowca pojazdu nieubezpieczonego. Warto więc poszukać odpowiedniej polisy, która będzie właściwym zabezpieczeniem na naszą kieszeń. Na przykład w placówkach Stefczyk Finanse, gdzie można wybrać najlepszą ofertę wśród propozycji 11 wiodących ubezpieczycieli.

Obowiązek posiadania ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej (OC) nakłada na każdego właściciela pojazdu Ustawa z dnia 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych. Oznacza to, że brak odpowiedniej polisy zagrożone jest wysokim mandatem. Trzeba pamiętać przy tym, że nie ma znaczenia czy samochód jest używany sporadycznie, czy zamknięty w garażu na okres kwarantanny związanej pandemia koronawirusa. Nie mogą o tym zapominać szczególnie właściciele kabrioletów, którzy nie korzystają ze swoich samochodów zimą. Obowiązek posiadania OC istnieje na każdym zarejestrowanym pojeździe. Kierowcy jednak zdają się bagatelizować sprawę myśląc, że nie zapłacą mandatu, jeżeli nie zatrzyma ich kontrola drogowa. Nic bardziej mylnego. Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny gromadzi informacje na temat pojazdów i ich ubezpieczenia. Może więc nałożyć karę na właściciela pojazdu na podstawie automatycznej kontroli, która wykrywa przerwy w opłacaniu obowiązkowego ubezpieczenia. Pełna kara za brak OC wynosiła w 2020 rok 5200 zł, a co roku jest na nowo obliczana, z reguły w górę.

Warto pamiętać, że sprawa wysokości składki obowiązkowego OC staje się mniej istotna, jeżeli weźmie się pod uwagę, jaką ochronę daje. Każde ze zdarzeń drogowych wiąże się z przeróżnymi kosztami – zaczynając od odholowania samochodu, jego naprawy, a kończąc na rehabilitacji poszkodowanego czy zadośćuczynieniu w przypadku jego śmierci. To niekiedy są olbrzymie kwoty, które musi pokryć sprawca wypadku. Jednak posiadając polisę OC za wszystkie roszczenia wobec sprawcy wypadku bierze na siebie ubezpieczyciel. Oczywiście takie roszczenie posiada górną granicę, która wynosi 5 mln euro za szkody wyrządzone na osobach oraz 1 mln euro z tytułu szkód w mieniu. Są to dosyć wysokie kwoty, więc w większości gwarantują wypłacenie nawet najwyższych roszczeń.

Szukając odpowiedniego ubezpieczenia warto pamiętać, że samo OC w myśl Ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych jest takie samo dla wszystkich – bez względu na to, w jakim towarzystwie ubezpieczeniowym zakupiona polisa. Różnice w cenie wynikają przede wszystkim z dodatków, które zwiększają zakres ubezpieczenia, np. NNW czy AC. Warto więc sprawdzić dokładnie zakres ubezpieczania ofert różnych towarzystw. Taka możliwość istnieje w placówkach Stefczyk Finanse, gdzie dzięki Asekuracji sp. z o.o., dystrybutorowi ubezpieczeń komunikacyjnych, można porównać propozycje znanych i popularnych marek, jak: PZU, Warta, HDI, Allianz, InterRisk, Wiener, ERGO Hestia, LINK 4, Proama czy Generali. Właściciele pojazdów mogą tam liczyć pomoc sprzedawców, którzy wytłumaczą, czym różnią się poszczególne propozycje i wyjaśnią niezrozumiałe terminy.

Dzięki tak bogatej ofercie będzie można porównać nie tylko ubezpieczenia OC, ale także inne produkty, które kompleksowo zabezpieczą samochód. Porównanie może więc objąć również AC (auto casco), czyli dobrowolne ubezpieczenie od zdarzeń losowych, które będzie chronić także od kradzieży pojazdu lub jego „skasowania”, a także ubezpieczenie Następstw Nieszczęśliwych Wypadków (NNW), dzięki czemu kierowcy i pasażerom przysługuje wsparcie finansowe po wypadku skutkującym trwałym uszczerbkiem na zdrowiu lub śmiercią. Można także sprawdzić, jak prezentują się u poszczególnych ubezpieczycieli opcje dodatkowe, np. od straty kluczyków, stłuczenia szyb, kradzieży tablic rejestracyjnych, czy pakiet Assistance, który może zapewnić m.in. odholowanie uszkodzonego auta, dojazd eksperta w sytuacji kradzieży, wypadku lub uszkodzenia opony czy naprawę zepsutego pojazdu na miejscu zdarzenia.

Ubezpieczenia komunikacyjne oferowane za pośrednictwem Asekuracji sp. z o.o. dostępne są w placówkach Stefczyk Finanse. Tam też można uzyskać fachową poradę i pomoc.

Autor: artykuł sponsorowany: Saltus
Fot. Pixabay